Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

dubai vizesi nasıl alınır

Dubai Vizesi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Dubai’ye seyahat etmeyi planlayan Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan bazı ülkelerin vatandaşları Dubai vizesi işlemlerini danışmanlık firmaları aracılığı ile hızla alabilmektedirler. Bordo pasaport dışındaki pasaport türlerine (Yeşil, Siyah, Gri) sahip olan T.C. vatandaşları 90 güne kadarki Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahatlerde vizeden muaftır.

Dubai vizesi 60 gün geçerli olmak üzere vizenin geçerli olduğu tarih aralığında Dubai’de 30 gün kalış hakkı vermektedir. Vize başvuru sahibi 60 günlük süre içinde giriş yaptıktan sonra 30 gün süre ile Dubai’de kalabilmektedir. Dubai vize işlemlerinin ve prosedürleri, Schengen ve benzeri vize işlemlerinden bu açıdan farklılık göstermektedir.

Nüfus cüzdanının, pasaportun, vize ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu taranarak ilgili acenteye gönderilmesiyle başvuru online şekilde yapılabilmektedir. Dubai Konsolosluğuna online başvuru yapılmamaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından akreditasyon sahibi aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vize başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus taratılan vize başvuru belgelerinin okunaklı olmasıdır. Ayrıca kimlik ve pasaport bilgilerinizin de uyumlu olması gerekmektedir. Turistik veya ticari vize başvuru formatı büyük değişiklik göstermemekle birlikte ticari vize başvurularında seyahatin amacı belirtilebilmektedir.

Dubai vizesinin işlemlerinin sonuçlanma süresi de vize başvuru sahiplerini memnun edecek şekilde kısadır. Dubai vizesinin çıkış süresi 2 ila 5 gün arasında değişmektedir. Başvurudan önce Dubai vizesine onay veren Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisinin kapalı olduğu tarihlerin dikkat alınarak başvuruların gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Dubai vizesi başvurusunda Konsolosluk mülakatı, biyometrik veri ibrazı, parmak izi verme işlemli gibi vize prosedürleri mevcut değildir. İşlemler online olarak gerçekleştirilir ve vize sonucu başvuru sahibine mail ile ulaştırılır. Mail olarak gönderilen vizenizin çıktısın alarak Dubai’ye seyahat edebilirsiniz. Ancak bununla birlikte pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir, ülkeye giriş çıkış mühürleri Dubai’ye girişinizde pasaportunuza işlenmektedir. Dubai vizesi pasaporta işlenen bir vize türü değildir.

Dubai vizesi tek girişli veya çok girişli olarak alınabilmektedir. 30 günlük tek veya çok girişli ya da 90 günlük tek veya çok girişli vize talebinde bulunulabilmektedir. Talep edilen kalış süresine göre vize ücretleri değişmektedir.