dubai vizesi

Dubai Vizesi

Birleşik Arap Emirlikleri de denilen Dubai’ye seyahat planları yapan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vize almak zorundadır. Birleşik Arap Emirlikleri gri, siyah ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarından 90 günlük seyahatleri için Dubai Vizesi istememektedir. Ancak hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi kişilerden bordro pasaportu olanlar vize almak zorundadır.

Birleşik Arap Emirliklerinden alınan Dubai Vizesi genel vize kapsamındadır. Bu nedenle bu vize ile Dubai dışında Acman, Abu Dabi, Sharjah, Füceyre, Ummül Kayveyn ve Resü’l Hayme Emirliklerine de girebilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından vize rejimi uygulanan ülke vatandaşları Dubai’ye girmek için belirlenen kriterlerde vize almalıdırlar. Bu ülkelerden biri de Türkiye olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Dubai Vizesi almak için seyahatlerinden önce başvurmalıdırlar. Alınan Dubai vizesinin elektronik ortamdan alınan çıktısını, kontrol noktasında bulunan Dubai yetkilileri kontrol etmektedir.

Dubai Vize İşlemleri

Online vize türlerinden biri olan Dubai Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi aracılığı ile alınmaktadır. Burası Cuma ve Cumartesi günlerinde tatil olduğu için vize başvuru günlerinde bu bilgiye dikkat edilmelidir.

Dubai vizesi için online başvuru yapılacağı zaman saat dilimlerine dikkat edilmelidir. Online başvuru sistemi saat 09.00 ile 16.00 arasında çalışmaktadır. Bu saatler dışındaki online vize başvuruları bir diğer iş gününe ertelenmektedir.

blank

Turistik bir bölge olan Dubai için vize talepleri genelde onaylanmaktadır. Geçmiş dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri ile sorun yaşamamış ve bir suça karışmamış olan kişilerin Dubai Vize başvuruları olumlu yanıtlanmaktadır. Dubai’ye hangi amaç ile gidilecek ise o amaca uygun vize başvurusu yapılmalıdır. Dubai vizeleri ihtiyaçlara göre 3 ayrı başlıkta toplanabilir: Turistik vize, transit vize ve gemiz vizesi.

Turistik Dubai Vizesi

Birleşik Arap Emirliklerine turistik amaçlar ile seyahat eden kişiler dışında fuar, iş gezisi, akraba ziyareti ve diğer sosyal aktiviteler nedeni ile seyahat eden kişilerin vize almaları gerekmektedir. Turistik Dubai vizesi 4 farklı gruba ayrılmaktadır.

  • 30 günlük tek girişli Dubai vizesi: Kısa dönem vize türünden olan bu vizeye sahip olan kişiler, Dubai’de bir kere giriş yapma şartı ile 28 gün kalabilmektedirler.
  • 30 günlük çok girişli Dubai vizesi: Kısa dönem vize türünden olan bu vizeye başvuran kişilere 30 günlük seyahat hakkı verilir ve bu seyahat sırasında çoklu giriş hakkı tanınır.
  • 90 günlük tek girişli Dubai vizesi: Dubai’de en fazla 90 gün kalma hakkı tanınan kişiler, ülkeye tek giriş yapabilmektedirler. Bu vize uzun dönem vize türlerinden biridir. 90 günlük tek girişli vize başvurusu onaylanmış olan kişilere 1 ay süre ile bekleme hakkı tanınmaktadır.
  • 90 günlük çok girişli Dubai vizesi: 90 günlük kalma süresince çok giriş hakkı verilmektedir.

Dubai vizesinde verilen kalma süresini dolduran kişiler vize süresini yeniden uzatamaz. Yeni vize için Dubai’den çıkış yapması ve yeniden vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Transit Dubai Vizesi

Herhangi bir ülkeye Dubai İnternational Havaalanı üzerinden, terminal 1 ya da terminal 3’e iniş yaptıklarında almaları gereken vizeye transit Dubai vizesi denir. Vize sahibi, yeni uçuş saatini beklerken Dubai’yi gezmek istediğinde veya aktarmalı uçuş nedeni ile terminal değişikliği yaptığında transit Dubai vizesinden yararlanmaktadır. Bu vize tek girişli olup 96 saatlik olarak verilmektedir.

Gemi Vizesi

Kalkışlı ya da duraklı olarak deniz yolu ile yapılan gemi seyahatlerinde, Dubai’ye giriş yapabilmek için 30 günlük Dubai gemi vizesi alınması gerekmektedir.

Dubai Vizesi Gerekli Evraklar

Dubai vizesine başvurmadan önce istenen Dubai vizesi gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Belgelerde bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda başvurusu reddedilmektedir. Bu nedenle belge hazırlama konusunda çok titiz davranılması gerekir. İşlemlerin hem daha hızlı hem de doğru bir şekilde ilerlemesi için vize merkezlerinden yardım alınabilir.

blank

-Pasaport

Pasaportta fotoğraf bulunan sayfanın renkli bir şekilde taranan görüntüsü istenir. Ayrıca pasaportun en az 8 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Pasaportun yıpranmamış olmasına da dikkat edilmelidir.

-Fotoğraf

Vize için 1 tane resim istenir. Diğer vize türlerinde olduğu gibi boyut ya da arka fon şartı aranmamaktadır.
Nüfus cüzdanının önlü ve arkalı fotokopisi

Dubai Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dubai vizesi için gerekli olan evraklar çok azdır. Bu evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra Dubai Online Vize ofisine yüksek çözünürlükte ve renkli olarak taranması ve iletilmesi gerekir. Belgeler istenildiği gibi gönderildiği zaman vizenin onaylanmama ihtimali çok azdır.

Dubai Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Dubai vizesi için istenen ücretin ödenmesi ile beraber vize başvuru süreci başlamaktadır. Eğer başvuru yapan kişi için güvenlik sorunu ile karşılaşılmaz ise en geç 48 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Cuma ve Cumartesi günleri, Birleşik Arap Emirliklerinde tatil olduğu için ve Türkiye’de de Pazar günleri tatil olduğu için vize sonucu Pazartesi’ye kalabilir. Başvuru yapılırken bu hususa dikkat edilmelidir.

Dubai Vize Ücreti Ne Kadar?

Dubai vizesinin 3 ayrı türü bulunmaktadır. Kendi içerisinde de farklı türlere ayrılan vizelerin fiyat aralığı değişmektedir. Alınan vizenin türüne ve süresine göre Dubai vizesinin ücreti belirlenir.

Dubai Vizesi İle İlgili Önemli Bilgiler

Vize onaylandığı zaman 58 günlük bir geçerliliğe sahiptir. Yani Dubai vizesinin alınmasından sonra 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapılması gerekir. Aksi takdire vize iptal olur. Dubai’ye giriş yaptıktan sonra ise 29 günlük bir konaklama izni verilir. 29 gün sonunda Dubai’den ayrılmak zorunludur.

blank

29 günlük vize süresi sonrasında ülkeden çıkış yapmayan kişilere 3000 ABD Doları para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle verilen süre dâhilinde Dubai’de konaklanarak süre sonunda ülkeden ayrılmak gerekir. Dubai vize servisi aracılığı ile yapılan başvuruları, sabah 09.00 ile akşam 16.00 saatleri arasında geçerlidir. Saat 16.00’dan sonra yapılan başvurular, bir sonraki iş gününe aktarılır. Vize için 7/24 başvuru yapılabilir. Cuma ile Cumartesi günleri Birleşik Arap Emirliklerinde resmi tatil olduğu için başvurular Pazar günü işleme alınmaktadır.

Dubai vizesi yalnızca umumi pasaport sahiplerine uygulanır. Diplomatik ve yeşil pasaport sahiplerine vize uygulaması yoktur. Online Dubai vizesine başvuru yapmadan önce bütün adımların ayrıntılı olarak öğrenilmesi gerekir. Aksi takdirde yanlış yapılan işlemler, vize alma sürecini uzatmaktadır. Başvuru için sunulan fotoğrafın mutlak güncel hali yansıtması gerekir. Ayrıca tarama işleminin de renkli ve net olmasına dikkat edilmelidir. Vize durumu başvuru sorgulama ekranından takip edilebilmektedir.

Dubai Vizesi Neden Reddedilebilir?

Daha önceki Dubai seyahatlerinde vize ihlalinde bulunan kişilerin yeni Dubai vize başvuruları, diğer başvurular gibi 1-2 iş gününde sonuçlanmaz. Dubai Göçmenlik Ofisi, bu kişileri ek olarak güvenlik soruşturmasından geçirirler. Bu da vize sürecinin 10-15 iş günü uzamasına neden olur. Bu durumda bile vize sonucunun olumlu olacağının garantisi yoktur.

Bir önceki Dubai seyahatinde ülkede 20 günden fazla kalındı ise yeni müracaat için ülkeden çıkış tarihinden itibaren 30 gün sürenin geçmiş olması gerekir. 25 yaş altında olan bekâr bayanlar, ailelerinden yalnız olarak Dubai seyahati yapacaklar ise ek soruşturmaya tabii tutulurlar. Türk vatandaşı olmasına rağmen doğum yeri Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ve Yemen olan kişilerin vize işlemleri ek soruşturmaya tabii tutulur.

dubai expo vizesi 2020