dubai vizesi

Dubai Vizesi

Dubai, modern mimarisi, lüks otelleri, dünyanın en büyük fuarları ve alışveriş merkezleriyle ünlü olan Orta Doğu’nun göz kamaştıran ve en çok ziyaret alan turistik merkezidir. Dubai’yi ziyaret etmek isteyen birçok gezgin için, Dubai vizesi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Birleşik Arap Emirliklerinin yedi emirliğinden biri olan ve en popüler seyahat ve ticaret merkezlerinden Dubai’ye seyahat planları yapan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vize almak zorundadır. Birleşik Arap Emirlikleri gri, siyah ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarından 90 günlük seyahatleri için Dubai Vizesi istememektedir. Ancak hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi kişilerden bordro pasaportu olanlar vize almak zorundadır.

Birleşik Arap Emirliklerinden alınan Dubai Vizesi genel vize kapsamındadır. Bu nedenle bu vize ile Dubai dışında Acman, Abu Dabi, Sharjah, Füceyre, Ummül Kayveyn ve Resü’l Hayme Emirliklerine de girebilmektedir. Çıkacak olan vize Birleşik Arap Emirliklerinin yedi emirliğinin tümünde geçerlidir.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından vize rejimi uygulanan ülke vatandaşları Dubai’ye girmek için belirlenen kriterlerde vize almalıdırlar. Bu ülkelerden biri de Türkiye olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Dubai Vizesi alması gerektiğinden dolayı seyahatlerinden 3 gün önce başvurmalıdırlar. Alınan pdf formatında resimli barkotlu Dubai vizesinin elektronik ortamdan alınan çıktısını, kontrol noktasında bulunan Dubai yetkilileri kontrol etmektedir. Barkodlu vizenin çıktısı olmaması durumunda uçağa alınmayabilirsiniz.

Dubai Vize İşlemleri

Online vize türlerinden biri olan Dubai Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi aracılığı ile alınmaktadır. Göçmenlik ofisi 2022 yılı itibariyle Cumartesi ve Pazar günlerinde tatil olduğu için vize başvuru günlerinde bu bilgiye dikkat edilmelidir.

Dubai vizesi için online başvuru yapılacağı zaman saat dilimlerine dikkat edilmelidir. Dubai Göçmenlik Ofisinin online başvuru sistemi saat 08.30 ile 16.00 arasında çalışmaktadır. Bu saatler dışındaki online vize başvuruları bir diğer iş gününe ertelenmektedir.

Turistik bir bölge olan Dubai için vize talepleri genelde onaylanmaktadır. Geçmiş dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri ile sorun yaşamamış ve bir suça karışmamış olan kişilerin Dubai Vize başvuruları olumlu yanıtlanmaktadır. Dubai’ye hangi amaç ile gidilecek ise o amaca uygun vize başvurusu yapılmalıdır. Dubai vizeleri ihtiyaçlara göre 3 ayrı başlıkta toplanabilir: Turistik vize, ticari vize, transit vize ve gemi (cruise seyahati) vizesi.

Turistik veya Ticari Kısa-Uzun Dönem Dubai Vizesi

Birleşik Arap Emirliklerine turistik amaçlar ile seyahat eden kişiler dışında fuar, iş gezisi, akraba ziyareti ve diğer sosyal aktiviteler nedeni ile seyahat eden kişilerin vize almaları gerekmektedir. Kısa ve uzun Dönem Dubai vizesi 30 günden 60 güne kadar 4 farklı gruba ayrılmaktadır.

  • 30 günlük tek girişli Dubai vizesi: Kısa dönem vize türünden olan bu vizeye sahip olan kişiler, Dubai’de bir kere giriş yapma şartı ile 30 gün kalabilmektedirler. Vizenizin çıktığı günden itibaren 2 aylık geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde giriş yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde vizeniz geçerliliğini yitirmektedir. Ek olarak ücret karşılığında neden belirmeden 30 gün daha uzatılabilmektedir.
  • 30 günlük çok girişli Dubai vizesi: Kısa dönem vize türünden olan bu vizeye başvuran kişilere 30 günlük seyahat hakkı verilir ve bu seyahat sırasında çoklu giriş hakkı tanınır. Ülkeye ilk giriş yapıldıktan ititbaren 2 ay içerisinde süreniz bitene kadar ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.
  • 60 günlük tek girişli Dubai vizesi: Dubai’de en fazla 60 gün kalma hakkı tanınan kişiler, ülkeye tek giriş yapabilmektedirler. Bu vize uzun dönem vize türlerinden biridir. 60 günlük tek girişli vize başvurusu ile ülkeden çıkış yapmadan vize kalış süresinin tamamını kullanabilirsiniz.
  • 60 günlük çok girişli Dubai vizesi: 60 günlük kalma süresince çok giriş hakkı verilmektedir. Kalma süreniz bitene kadar ilk ülkeye giriş tarihinizden itibaren iki ay içerisinde ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.
  • Transit vize: Dubai’ye sadece aktarma yapmak isteyenler için transit vize geçerlidir. 48 saat ila 96 saate kadar kalış süresini kapsar. Transit vizeye başvurmak için Dubai’ye gitmek üzere olduğunuz hava yolunun veya seyahat acentesinin desteğini almanız gerekebilir. Transit vize başvurularında pasaport ve fotoğrafa ek olarak satın alınmış uçak bileti rezervasyonu gerekmektedir. Transit uçuş rezervasyonu bulunmayan yolculara transit vize kategorisinde işlem yapılamamaktadır.

Dubai vizesinde verilen kalma süresini dolduran kişiler vize süresini cezalı bir şekilde ek ücret ödeyerek uzatabilir. Yeni vize için Dubai’den çıkış yapması ve yeniden vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Transit Dubai Vizesi

T.C. vatandaşlarının herhangi bir ülkeye Dubai International Havalimanı üzerinden, terminal 1 ya da terminal 3’e iniş yaptıklarında ülkeye giriş yapacaklarsa eğer almaları gereken vizeye transit Dubai vizesi denir. Eğer terminalden çıkılmayacaksa 48 saate kadar vizesiz bekleme hakkı vardır. Transit vize sahipleri, yeni uçuş saatini beklerken Dubai’yi gezmek istediğinde veya aktarmalı uçuş nedeni ile terminal değişikliği yaptığında transit Dubai vizesinden yararlanmaktadır. Bu vize tek girişli olup 96 veya 48 saatlik olarak verilmektedir.

Gemi Vizesi

Kalkışlı ya da duraklı olarak deniz yolu ile yapılan gemi seyahatlerinde, Dubai’ye giriş yapabilmek için 30 günlük çok girişli Dubai Cruise gemi vizesi alınması gerekmektedir. Dubai Cruise vizesi için rezervasyonlarınızın renkli fotokopisi gerekmektedir.

Dubai Vizesi Gerekli Evraklar

Dubai vizesine başvurmadan önce istenen Dubai vizesi gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Belgelerde bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda başvurusu reddedilmektedir. Bu nedenle belge hazırlama konusunda çok titiz davranılması gerekir. İşlemlerin hem daha hızlı hem de doğru bir şekilde ilerlemesi için yetkili acenteden bilgi alınabilir.

-Pasaport

Pasaporttaki fotoğraf bulunan ve bilgi içeren sayfanın tamamının renkli bir şekilde taranan görüntüsü istenir. Pasaportun bilgi sayfasının tüm bölümlerinin net olarak görünmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Pasaportun yıpranmamış olmasına da dikkat edilmelidir.

-Fotoğraf

Vize için 1 adet renkli taranmış resim istenir. Diğer vize türlerinde olduğu gibi boyut ya da arka fon şartı aranmamaktadır.

-Nüfus cüzdanı

18 yaş altı kişiler için ek olarak önlü, arkalı ve renkli fotokopisi gerekmektedir.

Dubai Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular tamamen online olarak yapılmaktadır. Dubai vize başvuruları yetkili acente üzerinden Dubai Göçmenlik Ofisine (GDRFAD) yapılmaktadır. Başvuruların yetkili acente üzerinden yapılması zorunludur.

Renkli taranmış pasaport ve fotoğraf hazırlandıktan sonra yetkili acenteye iletilerek başvuru yapılır. Yetkili acente başvurunuzu işleme alır, ardından vizeniz resimli ve barkotlu bir şekilde 1-2 iş günü içerisinde tüm detaylar ile birlikte tarafınıza iletilir. Belgeler istenildiği gibi gönderildiği zaman vize başvurusuna ret gelme ihtimali çok düşüktür.

Dubai Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Dubai vizesi için evraklarınızı ve ücret ödenmesini ilettiğiniz taktirde 2 iş günü içerisinde çıkar. Eğer başvuru yapan kişi için güvenlik soruşturmasına girerse bu süre 3 ila 15 güne kadar uzayabilmektedir.

2022 yılı itibariyle Cumartesi ve Pazar günleri, Birleşik Arap Emirliklerinde tatil olduğu için online vize başvuru süreci Pazartesi gününden itibaren devam eder. Başvuru yapılırken bu hususa dikkat edilmelidir.

Dubai Vize Ücreti Ne Kadar?

Dubai vizesinin 3 ayrı türü bulunmaktadır. Kendi içerisinde de farklı türlere ayrılan vizelerin fiyat aralığı değişmektedir. Ücret bilgisi için yetkili acente üzerinden bilgi edinebilir. Alınan vizenin türüne ve süresine göre Dubai vizesinin ücreti belirlenir.

Dubai Vizesi İle İlgili Önemli Bilgiler

Vize onaylandığı zaman vizeler ilk giriş için 60 günlük bir geçerliliğe sahiptir. Yani Dubai vizesinin alınmasından sonra 60 gün içerisinde ülkeye giriş yapılması gerekir. Aksi takdire vize iptal olur. Dubai’ye giriş yaptıktan sonra ise 30 günlük bir konaklama izni verilir. 30 gün sonunda eğer uzatma yapılmamış ise Dubai’den ayrılmak zorunludur. Uzatma yapılmak istenmesi durumunda yetkili acente ile iletişime geçip talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kalış süresini geçiren kişilere ceza işlemi uygulanır ve kaçak olduğu rapor edilir. Sonrasında kişi ülkeye bir daha giriş yapamaz.

30 günlük vize süresi sonrasında ülkeden çıkış yapmayan kişilere 3000 ABD Doları para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle verilen süre dâhilinde Dubai’de konaklanarak süre sonunda ülkeden ayrılmak gerekir. Dubai yetkili vize acentesi aracılığı ile yapılan başvurular, sabah 09.00 ile akşam 16.00 saatleri arasında vize süreci devam eder. Saat 16.00’dan sonra yapılan başvurular, bir sonraki iş gününe aktarılır. Vize için 7/24 başvuru yapılabilir. Cumartesi ve Pazar günleri Birleşik Arap Emirliklerinde resmi tatil olduğu için başvurular Pazartesi günü işleme alınmaktadır.

Dubai vizesi yalnızca umumi pasaport sahiplerine uygulanır. Diplomatik ve yeşil pasaport sahiplerine vize uygulaması yoktur. Online Dubai vizesine başvuru yapmadan önce bütün adımların ayrıntılı olarak öğrenilmesi gerekir. Aksi takdirde yanlış yapılan işlemler, vize alma sürecini uzatmaktadır. Başvuru için sunulan fotoğrafın mutlak güncel hali yansıtması gerekir. Ayrıca tarama işleminin de renkli ve net olmasına dikkat edilmelidir. Vize durumu başvuru sorgulama ekranından takip edilebilmektedir.

Dubai Vizesi Neden Reddedilebilir?

Daha önceki Dubai seyahatlerinde vize ihlalinde bulunan kişilerin yeni Dubai vize başvuruları, diğer başvurular gibi 1-2 iş gününde sonuçlanmaz. Dubai Göçmenlik Ofisi, bu kişileri ek olarak güvenlik soruşturmasından geçirirler. Bu da vize sürecinin 10-15 iş günü uzamasına neden olur. Bu durumda bile vize sonucunun olumlu olacağının garantisi yoktur.

Bir önceki Dubai seyahatinde ülkede 20 günden fazla kalındı ise yeni müracaat için ülkeden çıkış tarihinden itibaren 30 gün sürenin geçmiş olması gerekir. 25 yaş altında olan bekâr bayanlar, ailelerinden yalnız olarak Dubai seyahati yapacaklar ise ek soruşturmaya tabii tutulurlar. Türk vatandaşı olmasına rağmen doğum yeri Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ve Yemen olan kişilerin vize işlemleri ek soruşturmaya tabii tutulur.

dubai expo vizesi 2020

Yabancı Pasaport Sahipleri için Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan yabancı pasaport sahibi olan kişiler Türkiye üzerinden başvuru yapabilmektedir. Başvuru için en az 6 ay geçerliliği olan renkli taranmış pasaport, fotoğraf ve oturum veya çalışma izni gerekmektedir. Oturum veya çalışma izni olmayan yabancı pasaport sahibi kişilerin başvuruları işleme alınmamaktadır. Dubai’de vize süresini doldurup ülkeden çıkış yapmayanlar Dubai Göçmenlik Ofisine rapor edilmektedir. Rapor edilen kişiler bir daha Dubai’ye giriş yapamamaktadır.

Dubai Vize Başvurusu Yetki Bölgesi

Dubai vize başvurularında herhangi bir bölgesel yetki ayrımı yoktur. Dünya’nın neresinde ikamet ederseniz edin, başvuru için online olarak evraklarınızı yetkili acenteye iletmeniz yeterlidir. Vizeniz pasaporta basılmadığından dolayı herhangi bir ülkeden istediğiniz havayolu firması ile seyahat gerçekleştirilebilmektedir.  Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Göçmenlik Ofisi (GDRFAD) tarafından hazırlanan vizeler pdf formatında resimli ve barkotlu olarak iletilmektedir.