dubai transit vize

Dubai Transit Vize

Dubai transit vizesi, Dubai havaalanından başka bir ülkeye gidiş yapabilmek için alınan vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 24 saat sürede gerçekleşen uçuşlar için Dubai havaalanından çıkmazlarsa, transit vizesi almadan işlemi gerçekleştirebilirler. Tıpkı diğer vize türleri gibi (turistik, ziyaret, ticari) e-vize şeklinde düzenlenir.

Dubai Transit Vize İşlemleri

Dubai transit vizesi, elektronik olarak yapılabilir ancak başvuru işlemleri, bireysel olarak yapılamaz. Vize başvurularının, Birleşik Arap Emirlikleri göçmenlik bürolarına veya yetki verilmiş acentelere yapılması gerekir. Transit vizesi başvurusu yaptıktan sonra sonuç pasaporta işlenmez. Vize başvurusunun sonucu direkt, e-vize şekline, mail adresinize iletilir. Mail adresinize gelen sonuç kağıdının çıktısını alıp, pasaportla birlikte Dubai ülkesine giriş yapabilmeniz mümkün olabilir.

Siyah (diplomatik), yeşil (hususi), gri (hizmet) pasaportu bulunanlar, Dubai transit vize başvurusu yapmak durumunda kalmazlar. Ancak umuma mahsus pasaport sahipleri, Dubai transit vizesi almaları gerekir. Dubai transit vize başvurusu yapacak olanların, gerekli evraklarını tamamlamaları gerekir. Gerekli evrakları tamamlayarak yapılacak olan başvuruların olumlu olabileceğini söylemek mümkün.

Dubai Transit Vizesi Nasıl Alınır

Dubai transit vize başvurusu işlemleri, online olarak yapılır. Diğer vize türlerindeki gibi Dubai transit vize başvurusu, Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosunun sunduğu, online vize sistem hizmeti üzerinden yapılabilir. Elektronik vize başvurularının, bireysel olarak yapılamamaktadır. Bunun yanında Duba Konsolosluğunun da vize başvurularını kabul etmediği söylenebilir. Vize başvurusu, göçmenlik bürosunun yetki verdiği acenteler aracılığıyla, gerekli evraklar tamamlandıktan sonra yapılabilir.

Başvuruda bulunmak için ilk olarak vize merkeziyle iletişime geçip, gerekli olan tüm kuralları öğrenmek gerekebilir. Bu adımdan sonraki süreçte adımlar tamamlanır ve başvurular istenildiği gibi yapılabilir. Vize başvurusu için gereken evrakları tamamladıktan sonraki süreçte, yapılması gereken ücret ödemesidir.

Ücret ödendikten sonra, gereken evraklar tarayıcı vasıtasıyla vize merkezine aktarılır. Aktarım sağlandıktan sonra vize merkezleri sizin adınıza evrakları gerekli yerlere iletirler. Vize başvurusu işlemleri başlamış olur. Başvurusunda bulunacağınız transit vizesinin geçerlilik süresi 48 ile 96 saattir. Bölgeden çıkılmayacaksa, transit vizesinin alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Dubai Transit Vize Gerekli Evraklar

Dubai transit vizesi için başvurular elektronik ortamdan yapılmaktadır. Başvuru için hazırlanan evraklar, İnternet ortamından istenilen yekiliye aktarılır. Başvuru için gereken evraklar şöyledir.

  • Dubai vizesi için ilk gerekli olan evrak, pasaporttur. Geçerlilik tarihi bulunan pasaport sahibi olmanız gerekir. Sınırda pasaport adına sorun yaşamamak için pasaportunuzun yıpranmamış olmasına özen göstermeniz gerekir. Pasaportunuzda yer alan kişisel bilgiler kısmını ve fotoğrafınızın bölümünü, renkli olacak şekilde bilgisayar ortamına aktararak vize başvuru merkezlerine göndermeniz gerekecektir.
  • Dubai transit vizesi için gerekli ikinci evrak, kimlik kartıdır. Kimlik kartınızın hem ön hem arka kısmını renkli şekilde taratarak, vize acente merkezine göndermelisiniz. Kimlik kartında dikkat edilmesi gereken nokta, bilgilerin pasaportla uyuşmasıdır. Herhangi sebepten ötürü yaşana değişiklik işlemlerinin mutlaka takip edilmesi, pasaport bilgilerinin buna göre güncellenmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir.
  • Transit vizesi için gerekli olan diğer belge ücreti ödendiğine dair dekont belgesidir. Ücret ödemesi gerekli kurallara uyularak yapıldıktan sonra, dekont alınarak dijital ortama aktarılmalıdır. Dijital ortamdan dekont alınmasıyla ilgili bilgilendirme, vize acentesi yetkilileri tarafından öğrenilebilir. Aktarım sağlandıktan sonra istenen belgeler içerisinde dekont bilgileri de gönderilir.
  • İstenen diğer belge belirtilen biçimlerde çekilen fotoğraftır. Fotoğrafın biyometrik olması zorunludur. Ayrıca kişinin yüz hatlarını tamamen yansıtması, güncel olması aranan şartlardır. Fotoğrafın maksimum 6 ay ve öncesinden çekilmesi gereklidir.

Dubai vize başvurusu için istenen evraklar bunlardır. Burada bilinmesi gereken husus, belgelerin sadece taratılarak dijital ortama aktarımının sağlanabilmesidir. Dijital ortama aktarımı yapılmayan, belgelerin fotoğrafı çekilerek yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Dubai Transit Vize Ücretleri?

Dubai transit vize ücretleri, dönemsel olarak farklılık gösterir. İstenen ücretler, vize başvurusunun kabul edilmesi, değerlendirilmeye alınması için gereklidir. Vize başvuruları tüm yaş gurupları için aynıdır. Vize ücretlerinin ne kadar olduğuna dair bilgiler, yetkililer aranarak öğrenilebilir. Yetkililerin güncel olan transit vize ücretlerini sizlere aktarabileceklerini söyleyebiliriz. Vize ücretlerinizi öğrenip, yatırdıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir.

  • Vize acente yetkililerine vize ücretinizi aktardığınız ile ilgili bilgiyi vermelisiniz. Aktarım sizin adınıza gerçekleşecektir.
  • Aktarım sağlanmasıyla ilgili bilgi verdikten sonra, elektronik ortamdan göndermeniz gereken ücret sizlere bilgi olarak verilir.

Vize ücretlerinizi ödedikten sonra, başvuru sürecinin olağan durumlarda 2 ile 5 gün içerisinde değerlendirileceğini söyleyebiliriz. Başvuru yaptığınız esnada eğer ki göçmenlik ofisinde yoğunluk varsa, başvuru süreciniz belirtilen tarihlerden daha uzun olabilir. Süre uzamaları genellikle resmi bayramlar, tatiller nedeniyle olabilir. Büronun Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olduğunu, başvuruların bu günler içerisinde yapılamadığını belirtmek isteriz.

Vize başvurularının tamamlanabilmesi için işlemlerinizi mümkün olduğu kadar profesyonel yardım alarak tamamlamalısınız. Profesyonel destek sizlere daha iyi başvuru yapma olanağı tanır. Başvurunuz tamamlandıktan sonra, vizenizin olumlu veya olumsuz sonucu belirttiğiniz e-mail adresinize iletilir. Sürecin olumlu olması için, evraklarınızı dikkatle hazırlamanız gerekir.