dubai ticari vize

Dubai Ticari Vize

Dubai ziyareti gerçekleştirmeyi düşünen her bireyin, kendisine ait bir pasaport ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak vize alması zorunludur. Ticaret amacıyla giden bireyler için ise, vize türü fark gösterir. Dubai ticari vize Dubai’de ticari bir faaliyet amacıyla yer almak, seminere, projeye ya da bir fuara katılım sağlamak için seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması zorunlu olan vize türüdür.

Günümüzde ticari anlamda, Dubai’nin yeri oldukça büyüktür ve bu Türkiye açısından da geçerlidir. Ticari vizeye başvuru yapacak olan kişiler gerekli belgeler ile Dubai Göçmenlik ofisinin yetki verdiği makama gitmelidir. Aynı zamanda online vize başvuru formu doldurulmalı, diğer belgelerle beraber sisteme girilmelidir. Dubai için kısa süreli vize başvurusu onay alan başvuru sahipleri, mail adresine gelecek olan e-vizesinin çıktısı ile birlikte seyahatini gerçekleştirebilir.

Hususi, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları, ilgili Dubai ticari vize işlemlerine karşı, 180 gün içinde toplam 90 günü geçmeyecek olan seyahatleri için muaf tutulmaktadır. Dubai’ye ticari amaçlarla gidecek olan ve şahsi pasaport sahipleri ülkeye giriş yapabilmek adına vize prosedürlerini eksiksiz şekilde tamamlamak zorundadır. Dubai ticari vizesi onay alan başvuru sahipleri, toplam 58 gün içerisinde bölgeye girişini yapmakla yükümlüdür, aksi takdirde vizelerin geçerliliği iptal edilir. Dubai seyahatleri, direkt Dubai Konsolosluğu tarafından gezinin süresine ve gidiş sayısına göre kategorize edilir, ancak aile ziyareti, turist olarak bulunma ve ticari amaçlar bakımından vize başvuruları değerlendirmelerinde kriterler değişimleri görülebilir.

Tek ve Çok Girişli Ticari Vize İşlemleri

Kısa süreli olan Dubai ticari vize alımı için başvuru yapan kişiler hem tek girişli hem de çok girişli olarak gezilerinin süresine ve ülkeye yapılacak giriş çıkış sayısına göre değişiklikler gösterir. Dubai için kısa süreli olarak verilen ticari vizesine başvuru yapacak olan bireyler, toplam 30 gün kalma hakkı kazansa bile en fazla 28 gün içerisinde o bölgeyi terk etmeleri daha doğru olacaktır. Çok girişli Dubai ticari vizesi başvurusunu gerçekleştiren bireyler, vizenin geçerliliği boyunca Birleşik Arap Emirlikleri’ni terk etmek zorundadır. Dubai ticari vizesinin uzatılması gibi bir durum mümkün değildir.

Dubai uzun süreli ticari vize hem tek girişli hem de çok girişli olacak şekilde başvuruda bulunmak mümkündür. Uzun süreli Dubai vizesi sayesinde yolcular toplam 90 güne dek konaklama hakkına sahip olur. Ancak Dubai uzun süreli vizelerde de süreyi uzatmak mümkün olmayacaktır.

Dubai ticari vize başvuruları esnasında kullanılacak olan pasaportun geçerlilik süresi gezi dönüşü sonrasında en az 6 ay olacak şekilde ayarlanmalıdır. 10 seneden eski, sayfaları yıpranmış olan pasaportlarla gerçekleştirilen başvurularda vizenin onayı mümkün olsa bile, sınır görevlilerinin Dubai içerisindeyken geçişi reddetme hakkı bulunur. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişilerin bu riski göze almaması ve önceden pasaport prosedürlerini eksiksiz şekilde yerine getirmesi beklenir.

Dubai Ticari Vizesi Gerekli Evraklar

– T.C. Kimlik Kartının önlü arkalı fotokopisi
– Pasaportun önlü arkalı fotokopisi (kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfa renkli olmalı, taranarak scan edilmiş haliyle sunulmalı, özellikle geçerlilik süresi gibi detayların yer aldığı kısımlar ihmal edilmemeli)
– 1 adet biyometrik fotoğraf

Dubai ticari vizesi e-vize olarak işleme girer. Dubai ticari vizesini almak için başvuru yapacak olan bireyler, Dubai e-vize sistemi içerisine girerek kişisel mail hesaplarını tanıtmalı ve daha sonra gerekli olan belgeleri yüklemedirler. Vize belgelerinin her biri en fazla 1 MB olmak şartıyla sisteme girişi sağlanabilir. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait olan diplomatik temsilcilikler, vize başvurularını direkt kabul etmez. Dubai Ticari vize başvuruları için BAE Göçmenlik Ofisi olarak yetki verilen vize başvuru merkezlerine gönderim sağlanır.

Dubai ticari vizesinin işlemlerine dair belirtilmiş olan belgelerin eksiksiz ve doğru bilgiler ile tamamlanmış olmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle ticaret yapacak olan şahsın bizzat iş ile bilgileri eksiksiz şekilde girmesi beklenir. Belgelerde yaşanabilecek sorunlar, eksik bilgiler ve tutarsız işlemler karşısında konsolosluk direkt vize başvurusunu iptal edebilir ya da aksaklıklar meydana gelebilir. Vizenin işlemde olduğu süreç içerisinde yetkili makamlar, ek belge talebinde bulunma hakkını da elinde tutar. Bu işlemler süresi boyunca, başvuruda bulunan kişi bizzat takibini sağlamalıdır. Yapılacak iş ve firma ile ilgili de belge ve bazı bilgiler sonradan talep edilebilir. Bunun için başvuru yapan kişi ve firmanın aktif olarak çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.

Ticari vize işlemlerinde en çok başvuru yapan kişinin yapacağı ticari işler ve ilgili olduğu firma bilgileri önemlidir. Hem Türkiye hem de Dubai içerisinde yer alan firmaların bilgileri gerekecektir. Firmadan gelecek herhangi bir yazı, Türkiye’deki işlerin Dubai ile bağlantısını kanıtlayan belgeler ve bunun gibi prosedürler, vize başvuru sürecinde mutlaka istenir. Vize süresine dair bir aksaklık yaşanmaması adına, bu belgelerin hazır edilmesi ve temini sağlanmalıdır. Vize çıktıktan sonra dahi belgeler konusunda işlemler devam edebilir. Çoklu giriş yapacak şahısların, her giriş ve çıkışında da işe dair belgelerin gösterilmesi mümkün olabilir.

Dubai Ticari Vize Sonuçlanma Süresi

Dubai Ticari Vizesi başvurularından sonra ortalama 72 saat içinde sonuç alınabilir. Ancak vize başvurusu yapacak olan bireyler, başvurularında hem Birleşik Arap Emirlikleri hem de Türkiye’nin resmi tatil günlerinden önce denk gelmesi durumunda, yoğunluk sebebiyle daha fazla beklemek durumunda kalabilirler. Cuma ve Cumartesi günleri Birleşik Arap Emirlikleri için tatil günleri olarak bilinir ve bu bilgi de göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Diğer vize türlerine göre daha hızlı şekilde sonuç vermesine karşılık, bu vize türünün de kendi içerisinde farklı prosedürler gerektirebileceği unutulmamalıdır.

Dubai Ticari Vizesine Ait Ödemeler

Dubai ticari vizesinin işlemleri esnasında yapılması gereken ödemeler konusunda, sabit bir ücretten söz etmek mümkün olmayacaktır. Başvuruda bulunacak olan kişilerin mevcut özel durumlarına göre ücrette değişiklikler olabilir. Aynı zamanda ek ödemeler olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Ticari vize ödemeleri hakkında bilgi almak ve detaylarını öğrenmek için Dubai Konsoloslukları ile iletişime geçilmesi yeterli olacaktır. Online olarak da bu bilgilere erişilebilir. Dönem dönem, ödemelerin miktarına dair güncellemeler olacaktır. Ticari vizeye ait ödemeler ile diğer vize türlerine ait olan ödemeler birbirinden farklıdır. Ödemelerin eksik olması ya da belirtilen tarihte yatırılmaması durumunda, vize işlemleri aksayacak ya da direkt olarak iptali gerçekleştirilecektir.

Online olarak yürütülecek Dubai ticari vizesine dair olan işlemlerin eksiksiz ve doğru şekilde takip edilmesi, yerine getirilmesi ve sonuçlanması karşısında, vize alımında da bir sorun olmayacaktır. Ticaret amacıyla çok fazla Türkiye’den bu vizeye başvuran ve sık sık ziyaret eden vatandaşlar bulunmaktadır. Özellikle firma olarak ziyaretlerde bulunması gereken kişiler için bu sürecin daha kısa sürede sonuçlanması büyük avantajdır. Kısa bir sürede sonuç vermesine ya da sık sık vizede onay alınmasına aldırmadan, her çalışan bireyin ticari vize için daha önceden başvurularını tamamlaması ve süre olarak planlı bir şekilde ilerlemesi en doğrusudur. Mevcut değişen durumlara bağlı olarak vize konusunda da sürprizler yaşanabilir.