dubai istanbul başkonsolosluğu

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, Türklerin ve Türkiye’de ikamet eden yabancıların Dubai vize işlemleri ve pasaport yenileme için başvurdukları bir kurumdur. Dubai’ye seyahat etmek isteyenlerin Dubai Başkonsolosluğundan vize almaları gerekmektedir.

Dubai Vizesi

İstanbul Dubai Başkonsolosluğu vize başvurularını doğrudan kabul ettiği gibi, internet üzerinden de online başvuru yapılabilir. 9:00-16:00 saatleri arasında online başvurular kabul edilmektedir. Dubai vize prosedürüne göre vize süresi boyunca Dubai’de kalan birinin vize süresini uzatması için ülkeden çıkış yapıp tekrar Dubai vize başvurusu yapması gerekir. Başvuru değerlendirmeleri ise ilk iş günü yapılmaya başlanır. Dubai İstanbul başkonsolosluğu, İstanbul ve çevre illerden Dubai vizesi için başvuru yapanların başvurularını kabul eder.

Dubai Vize Başvurusu

Irak, Afganistan Suriye, Yemen, Tunus, Filistin ve İsrail vatandaşlarının Dubai’ye girişi yasak olduğundan Dubai vizesi verilmemektedir. 18 yaşını dolduran herkes Dubai vize başvurusu yapabilir. 18 yaşından küçükler için alınacak Dubai vizesinde başvurular için 1. derece aile bireylerinin refakati gerekir. Vize başvurularının reddedilmesi durumunda ise ödenen vize ücreti iade edilmez. Dubai vizesi ticari, turistik veya ziyaret amaçlı verilmektedir. Ziyaret amacına göre Dubai vize evrakları ise farklılık gösterir. Dubai İstanbul başkonsolosluğu iş yoğunluğuna göre başvurular en erken 72 saatte sonuçlanmaktadır.

Dubai Vize Başvurusu Gerekli Belgeler

 • Dubai vize başvuru formu
 • En az 3 ay geçerli olduğunu gösteren renkli pasaport fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Kişi üzerine kayıtlı ev veya cep telefon faturası
 • İşveren ise gidiş nedenini belirten şirket yazısı
 • Öğrenci ise öğrenci olduğuna dair okulundan alacağı öğrenci belgesi
 • Çalışmayan biri ise ikametgah senedi
 • Turist ise Dubai konaklama rezervasyon belgesi ve uçak bileti
 • Dubai vize ücreti makbuzu
  Kısa veya uzun süreli Dubai vize başvurularında istenen evraklarda farklılıklar bulunur.

Dubai Vize Başvuru Formu

Dubai vize başvuru formu İngilizce ya da Arapça olarak doldurulmalıdır. Kısa veya uzun süreli Dubai vizelerinde tek ve çok girişli iki çeşit seyahat olanağı sağlanır. Dubai başkonsolosluğu İstanbul vize başvurusunda seyahat nedeni ve kalış süresi belirtilmelidir. Kısa süreli turistik vizelerde 30 günlük verilen vizenin süresini uzatma hakkı tanınmaz. Dubai İstanbul başkonsolosluğu tarafından istenen bir belge olup doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Her Dubai vize başvurusu için başvuru formu talep edilir. Pasaport ya da kimlik bilgileri kullanılarak doldurulan Dubai ize başvuru formu, başvuru sahibi için oldurması zorunlu bir formdur. İstenen evraklarla birlikte şahsen veya taranarak online Dubai vize başvurusu yapılır. Başvuru formunda isim, soy isim, medeni hali, telefon ve mail bilgisi, evli ise kişinin eşinin adı ve ikametgah adresi istenir. Taranan kimlik ve pasaport dosya olarak online başvuruda forma eklenir.

Dubai Turistik Vizesi

Modern ve geleneksel gezi mekanları ile Dubai, tüm dünyanın tanıdığı ve her yıl turist akınına uğradığı bir şehirdir. Dubai vize başvuru formu, vize ücreti belgesi, taranan pasaport ve kimlikle birlikte Dubai vize başvurusu online ya da Dubai İstanbul başkonsolosluğu tarafından kabul edilerek yapılır. Birkaç günde vize başvuru sahibine e-maille gönderilmektedir. Dubai turistik vizesi e-vize özelliğinde olup kısa veya uzun süreli olarak verilmektedir. Kısa süreli turistik vizede konaklama süresi 28 günle sınırlandırılmıştır. Uzun süreli Dubai turistik vizesi ise 90 gün konaklama hakkı sağlar. 90 günü sonunda ise vize süresi uzatılamadığı için seyahat sonlandırılır. Her ne kadar Dubai turistik vizesi alınsa da, Dubai’ye giriş için sınırdaki polis ve memurların girişe onay vermesi gerekir. Onay vermemeleri durumunda ise Dubai turistik vize sahiplerinin Dubai’ye giriş mümkün olmaz.

Dubai Turistik Vizesi Çıkış Süresi

Dubai turistik vize başvuru formu ve diğer evrakların teslim edilmesinden sonra ortalama 3 iş günü içinde başvurular sonuçlanır. Dubai Başkonsolosluğunun iş yoğunluğuna göre vize çıkış süresi uzayabilir. Resmi tatillerde çalışmayan bir kurum olarak resmi tatilin araya girdiği günlerde de vize çıkış süresinin uzaması kaçınılmazdır. Dubai göçmenlik ofisinden online yapılan başvurular Dubai Konsolosluğu’ndan randevu almaya gerek olmayan bir vize başvurusu olup başvuru sonuçları e-maille kişiye bildirilir. Bordo pasaportu olanların Dubai turistik seyahati için almak zorunda oldukları bir vize türü olup, diğer pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz olarak Dubai’ye seyahat edebilir. Şahsen başvuru gerektirmeyen Dubai turistik vize başvurusu Dubai elektronik vize göçmenlik ofisinin internet sitesinde online olarak yapılır. Soruşturma gerektiren durumlarda vize çıkış süresi uzamaktadır.

Dubai Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Dubai turistik vize başvuru işlemleri seyahatten en fazla 1 ay öncesinde yapılır. Geçerlilik süresi önemli olup sürenin geçirilmemesine dikkat edilmelidir. Başvuru öncesinde pasaport ve oturma izninin de en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Uzun veya kısa süreli Dubai turistik vizesi, vize çeşidine göre kişiye Dubai’de kalma hakkı sağlar. Vize süresi geçenlere cezai işlem uygulanmaktadır. İş gezisi, fuar, akraba ziyareti ve diğer sosyal etkinlikler için alınan Dubai vizesi yanında Dubai turistik vizesi de tek ve çok girişli olup 30 veya 90 günlük vizeler olarak dört kategoridedir. Transit vizesi, gemi vizesi gibi çeşitleri de bulunan bir vizedir. Yeşil veya diplomatik pasaport sahiplerinden vize talep edilirken, bordo pasaportu olanlar 90 güne kadar Dubai’de vizesiz ikamet edebilir.

Dubai Vizesi Nereden Alınır?

Dubai vize başvurusu için Dubai İstanbul Başkonsolosluğuna şahsen başvuru yapıldığı gibi, Dubai’ye seyahat edilecek turizm veya havayolu şirketi aracılığı ile de başvuru yapılabilir. Online yapılan bu başvurularda istenen evraklar taranarak online başvuru sırasında başvuru formu ile birlikte gönderilir. Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisleri de Dubai vize başvurularını kabul etmektedir. Dubai’ye seyahat nedeninin bildirildiği vize türü seçimi yapılarak başvuru tamamlanır.

Dubai Vizesi Ücretleri

Dubai vize ücretleri dolar bazında alınan ücretler olup başvurunun tamamlanması için zorunludur. Evrakların tam ve eksiksiz olması, vize ücretinin ödenmiş olması, Dubai vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için çok önemlidir. Vize türüne ve Dubai’de kalış süresine göre Dubai vize ücretleri değişmektedir. Online başvurular yetkili aracı kurumların web siteleri üzerinden yapılır. Elektronik ortamda başvuruların yapıldığı bir vize türü olup başvuru tamamlanıp onaylandığında Dubai vizesi kişiye mail yolu ile gönderilir. Ücretler dönem-dönem güncellendiği için en yeni vize fiyat bilgisi online başvuru yapılan siteden öğrenilebilir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri?

İstanbul Levent’te yer alan Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’nin her ilinden Dubai vize başvurusunu kabul eder. Hafta içi her gün 09.00-16.30 arası çalışır. Resmi tatillerde çalışmayan bir kurum olup, araya resmi tatil günleri girdiğinde başvuruların sonuçlanması uzayabilir. Dubai vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz başvuru sırasında sunulmaktadır. Başvurunun olumsuz neticelenmesinde ise Dubai İstanbul başkonsolosluğu vize ücretini iade etmez. 2018 yılı için kısa süreli ve tek girişli turistik Dubai vize ücreti 147 USD olarak belirlenmiştir. Her yıl belirli dönemlerde güncellenen vize ücretinin güncel hali vize başvurusu sırasında öğrenilmelidir. İlave ücret gerektirmeyen Dubai turistik vize başvurularının onaylanmaması durumunda vize ücreti yanmaktadır.

Dubai İstanbul Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Konaklar Mah. Meşeli Sok. No:11 34330 4. Levent İstanbul İstanbul
Telefon: (212) 317 92 57-58
Faks: (212) 278 05 70
Web: http://www.uaeconsulate.com.tr
E Posta: istanbul@uaeconsulate.com.tr