dubai turistik vize

Dubai Turistik Vize

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından uygulanan vize rejimi nedeni ile Dubai’ye turistik, müşteri ziyareti, fuar ve konferans gibi amaçlar ile seyahat etmeyi planlayan kişilerin turistik vize almaları gerekmektedir. Alınan Dubai Turistik Vize ile Birleşik Arap Emirliklerinde vize süresi dışında konaklamak, çalışmak ve işyeri kurmak yasaktır. Bu yasağa uymayan vatandaşlara süre ihlali yaptıkları için maddi ve idari para cezası uygulanır. Bunun yanında bir diğer seyahat için vize alma konusunda da sıkıntılar yaşanır.

Dubai Turistik Vize İşlemleri

Dubai Turistik Vize başvuruları şahsen yapılamamaktadır. Göçmenlik Ofisi ile koordineli çalışan yeklini kurumlar aracılığı ile başvurular Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluklarına ya da Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofislerine yapılmaktadır. Suriye, Filistin ve Irak vatandaşlarına Dubai Turistik Vizesi verilmemektedir.

Umuma mahsus yani bordo pasaportu olan vatandaşlar Dubai Turistik Vize almak zorundadır. Ancak diplomatik yani siyah, hususi yani yeşil, hizmet yani gri pasaport sahibi vatandaşlar, kısa süreli Dubai seyahatleri için vize muafiyetine sahiptirler.

Yabancı uyruklu olan vatandaşlar, Dubai Turistik Vize başvurusunda bulunabilmek için Türkiye’de en az 6 ay geçerliliği olan ikamet belgelerini başvuru esnasında ibraz etmek zorundadır. Vize başvurusu için davetiye sunma zorunluluğu istenmemektedir. Ayrıca evrak görüntüleri telefonla çekilmiş ise Dubai Göçmenlik Ofisi başvuruları reddetmektedir.

Dubai Turistik Vize Türleri

Birleşik Arap Emirlikleri aracılığı ile Dubai’ye turistik amaç ile seyahat eden kişiler ve iş gezisi, konferans, fuar katılımı, diğer ticari ve sosyal faaliyetler gibi nedenler ile Dubai’ye seyahat edecek olan kişiler Dubai Turistik Vize almak zorundadır. Seyahat amacına uygun olarak turistik vize türlerinden biri için gerekli belgeler hazırlanarak başvuruda bulunulmalıdır.

30 Günlük Tek Girişli Dubai Turistik Vizesi

En çok tercih edilen Dubai Turistik Online Vizesi türlerinden ilki 30 günlük tek girişli vizedir. Bu vize türü onaylandığı andan itibaren 58 gün içerisinde Dubai’ye giriş yapmak zorunludur. 58 günlük süre içerisinde giriş yapıldığı zaman ise Dubai’de 29 günlük seyahat izni verilir. 29.gün sonunda Dubai’den ayrılmanız istenir. Tek girişli özelliği olan 30 günlük vizeniz, Dubai’den çıkış yaptığınız anda iptal olur.

30 Günlük Çok Girişli Dubai Turistik Vizesi

Çok girişli olan bu vize onaylandığı anda 58 günlük bir geçerlilik süresi vardır. 58 gün içerisinde Dubai’ye giriş yaptıktan sonra 29.gün Birleşik Arap Emirliklerini terk etmeniz istenir. Dubai’ye ilk giriş tarihinden sonra 29 gün süre içerisinde istediğiniz kadar Birleşik Arap Emirliklerine giriş-çıkış yapılabilmektedir.

90 Günlük Tek Girişli Dubai Turistik Vizesi

Bu vizenin de onaylandığı andan itibaren 58 günlük geçerliliği bulunmaktadır. Tek girişli olan vize ile Dubai’ye giriş yapıldıktan 89 gün sonra ülkeyi terk etmeniz istenir. Ayrıca 90 gün içerisinde herhangi bir zamanda ülkeden çıkış yaptığınız anda Dubai Turistik Vizeniz iptal olur.

90 Günlük Çok Girişli Dubai Turistik Vizesi

Dubai Turistik Vizeniz onaylandığı andan itibaren 58 gün geçerliliği vardır. 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmazsanız vizeniz iptal olur. 58 gün içerisinde giriş yaptığınız gün itibari ile 89 gün sonra ülkeden çıkmanız istenir. Çok girişli özellikte bir vize türü olduğu için 89 gün boyunca istediğiniz kadar ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.

Dubai Turistik Vize Gerekli Evraklar

Dubai’ye turistik amaç ile seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai Turistik Vizesi almaları gerekmektedir. Bunun için de gerekli olan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması istenir. Bu belgeler şu şekildedir:

Pasaport

Dubai Turistik Vizesine başvuru yapmak için seyahat bitimi itibari ile en az 6 ay geçerliliği olan pasaport istenir. Bu durum yanlış anlaşıldığı için 6 aylık pasaport alınmaktadır. Ancak pasaport alındığı andan itibaren geçerli olacağı için 6 ayın altına düşer ve başvurunuz reddedilir. Bu nedenle pasaportunuzu, başvuru ve onay sürecini düşünerek almanız gerekir. Dubai’ye giriş yapıldığı günden itibaren 6 ay geçerliliği olmalıdır.

Pasaport üzerinde bulunan bilgiler ile nüfus cüzdanında olan bilgilerin birbiri ile uyumlu olması zorunludur. Dubai Turistik Vizesi pasaporta işlenmediği için boş sayfa olmasına gerek yoktur. Yalnızca pasaportun resimli olan bölümünün renkli fotokopisi çekilerek taranması ve evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.

Fotoğraf

Kullanılacak olan fotoğrafın güncel olmasına dikkat edilmelidir. Arka fonu beyaz olan hem vesikalık hem de biyometrik fotoğraf kabul edilmektedir. Fotoğrafta yüz hatları net bir şekilde belli olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi

Üzerinde güncel fotoğrafın yer aldığı nüfus cüzdanı, ehliyet, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve yeni ehliyet ile başvuruda bulunulabilir. Kimlik belgesinin süresi de geçerli olmalıdır.

Dubai Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dubai Turistik Vizesi online olarak alınır ve bu nedenle pasaportun üzerine basılmaz. Online bir başvuru süreci olduğu için Türkiye’nin her yerinden başvuru yapılabilmektedir. Yapılacak olan seyahat türüne göre uygun olan Dubai Turistik Vize başvuru formu doldurulur. Gerekli olan bütün evraklar başvuru ekranına taranır.

Başvuru formundan sonra vize türüne göre ücret hesaplanır ve başvuru esnasında kredi kartı ile taksitli ya da tek çekim şeklinde vize ücretini ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemleri sisteme ulaştıktan sonra Dubai Turistik Vizesi başvurusu Birleşik Arap Emirlikleri tarafından güvenlik değerlendirmesine alınır.

Dubai Turistik Vizesi için başvuru yapan kişi ile ilgili olumsuz bir durum olmaması halinde vize başvurusu 2 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak Birleşik Arap Emirliklerinde Cuma ve Cumartesi günleri tatil olduğu için bu günlerde işlem sonuçlanmaz ve bir sonraki iş gününe aktarılır. Bu nedenle başvuru yapılacak güne dikkat edilmelidir. Dubai Turistik Vizesi onaylandıktan sonra başvuru sahibinin e-mail adresine, Dubai Göçmenlik Ofisinin antetli kağıdına yazılmış şekilde gönderilir.

Dubai Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Dubai Turistik Vizesi için alınan ücretler, vize türüne göre değişmektedir. Başvurunun değerlendirilmesi için alınan vize ücretleri, vize başvurusu reddedildiği zaman iade edilmemektedir.

Dubai Turistik Vize İşlemlerinde Parmak İzi Uygulaması Var Mıdır?

Turistik amaçlı Dubai seyahati gerçekleştirecek olan vatandaşlar, parmak izi uygulamasının olup olmadığını merak ederler. Bordo pasaportlu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Dubai Turistik Vize başvurularını online olarak Dubai Göçmenlik Ofisi aracılığı ile yapmaktadırlar.

Vize başvurusu online ortamda yapıldığı için ve şahsen başvuruda bulunulmadığı için parmak izi uygulamasına gerek yoktur. Ancak Dubai’ye giriş yapıldıktan sonra havaalanında yetkililer tarafından göz tarama işlemi yapılmaktadır.

Dubai Turistik Vizesi İçin İkamet Şartı Var Mıdır?

Dubai’ye seyahat edecek olan bordro pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Dubai Turistik Vize başvurularını online olarak Türkiye’nin her yerinden yapabilirler. Yani vize başvurusu için şehir şartı yoktur.

Dubai Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Dubai’ye turistik seyahat gerçekleştirecek olan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Dubai’ye girebilmek için Dubai Turistik Vizesi almalıdırlar. Dubai Turistik Vizesi en fazla 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle başvuruların seyahatten en az 1 hafta önce başvuruda bulunması yeterlidir.

Dubai Turistik Vizesi onaylandıktan sonra 58 gün geçerliliği vardır. Bu geçerlilik süresi içerisinde Dubai’ye giriş yapılmaz ise Dubai Turistik Vizesi iptal olur. Bu nedenle vize başvurusu yapılırken geçerlilik süresinin göz önüne alınması gerekir.