dubai vize başvuru formu

Dubai Vize Başvuru Formu

Dubai Emirliği, ülkeye ziyaret gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Dubai vizesi başvuruları Dubai Ankara büyükelçiliği, Dubai İstanbul başkonsolosluğuna Dubai vize başvuru formu ve gerekli evraklar eşliğinde bizzat yapılabileceği gibi, aracı vize danışmanlık firmaları üzerinden ve başkonsolosluğun resmi web sitesi üzerinden Online olarak da yapılabilmektedir. Yapılan vize başvuruları işlem yoğunluğuna göre ortalama 3 ile 7 iş günü arasında sonuçlanmaktadır ve vize başvurusunda bulunan kişilerin evrakları tam oldu takdirde vizeleri verilmektedir. Konsolosluk ve Büyükelçilik Türkiye ve Dubai resmi tatilleri ve hafta sonları haricinde vatandaşlara vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemlerinde hizmet vermektedir.

Dubai konsolosluğuna yapılan vize başvuruları için Dubai vize başvuru formu doldurulması ve konsolosluk tarafından yayınlanan ilgili belgelerin tamamlanarak bir arada teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru formu İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanmıştır. Bu yabancı diller üzerinde hakimiyeti olmayan ve formu doğru bir şekilde dolduramayacağını düşünen kişilerin, mutlaka bu dillerde uzman kişilerden yardım alması ve başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurması gerekmektedir. Vize başvuru formu tek sayfadan oluşmakta ve genel bilgileri içermektedir. Ancak form ile beraber istenilen evraklar daha detaylı bir incelemeye imkan tanımakta ve form üzerinde yer alan bilgilerin doğruluğunu ispatlayacak niteliklere sahip evraklardan oluşmaktadır.

Dubai konsolosluğu ve büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik, ticari, oturma, aile birleşimi ve çalışma vizeleri vermektedir. Her vize türü için istenilen evraklar farklı olup, konsolosluk yetkilileri uygun gördüğü takdirde ek belge talep edilmekte ve vize onay süreci uzayabilmektedir. Tüm vize türleri için Dubai vize başvuru formu ortaktır ve form üzerinde ziyaret amacını belirten uygun seçeneklerin işaretleneceği bir alan bulunmaktadır.

Dubai Vize Başvuru Formu Bilgileri

– Kimlik Bilgileri:

Dubai vize başvurusu yapacak kişi form doldurma işlemine kimlik bilgileri ile başlaması gerekir. Forma yazılacak olan kimlik bilgileri pasaport üzerinde yazan kimlik bilgileri olmalıdır. Aksi takdirde vize onay süreci aksayabilir ve vize reddi durumu yaşanabilir. Başvuru sahibi İsim ve soyad bilgilerini, baba ve anne isimlerini, cinsiyetini, hangi uyruğa sahip olduğunu, doğum tarihi ve yeri bilgilerini bu alanda pasaportu üzerinde yazan bilgiler ışığında doldurmalıdır.

Vize başvuru formuna vize talep eden kişinin bir adet biometrik standartlarda çekilmiş bir adet fotoğrafta eklemesi gerekmektedir. Fotoğrafın arka planı beyaz renkte olmalı, kişinin yüzü açıkça görülmeli ve kimliği net bir şekilde tanınmalıdır. Biometrik ölçülerine ve özelliklerine uygun olmayan fotoğraflarla teslim edilen vize başvuru formları konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

– Pasaport Bilgileri:

Başvuru formunun ikinci alanında vize başvurusunda bulunan kişi pasaport bilgilerini dolduracaktır. Pasaport numarası, pasaportun düzenlendiği şehir ve ülke bilgileri, pasaportun düzenlendiği tarih ve pasaportun geçerlilik tarihi bu alanda yazılmalıdır. Vizelerin onayı için pasaportun geçerlilik tarihinin en az 6 ay olması gerekmektedir. Bu süre tahmini dönüş tarihi için geçerlidir ve bu süreyi karşılamayan pasaportlara vize verilmemektedir. Vize başvurusunda bulunulmadan önce vatandaşların pasaportlarını uzatmaları ve başvurularını bu şekilde yapmaları doğru olacaktır.

Vize başvurusunda buluna kişinin pasaportuna kayıt başka kişiler bulunuyorsa, bu alanda bu kişilerin isimleri, cinsiyetleri ve doğum tarihi bilgileri yer almalıdır. Vize evrakları arasında bu kişilerle bulunan akrabalık ilişkisinin belgeleyen evraklar da konsolosluğa teslim edilmelidir.

– Adres Bilgileri:

Vize başvurusunda bulunan kişi güncel ikametgah adresini eksiksiz olarak bu alanda doldurmalıdır. Ev telefonu, iş telefonu, kişisel cep telefonu numaraları ilgili alanlara girilmeli, kişinin aktif olarak kullandığı güncel mail adresi ilgili kısımda yer alan alana doldurulmalıdır.

Dubai ziyareti sırasında ikamet edilecek yerin adres ve iletişim bilgileri de ilgili alanda doldurulması gereken bilgiler arasında bulunuyor. Dubai’ye gerçekleşecek olan ziyaretin ulaşım ve uçuş bilgileri de rezervasyon numarası ile girilmeli ve hangi tarihlerde seyahatin gerçekleşeceği belirtilmelidir.

– Meslek Bilgileri:

Vize başvuru formunda seyahat gerçekleştirecek kişilerden hangi mesleği yaptıkları kısa bir alanda sorulmaktadır. Ancak ziyareti gerçekleştirecek olan kişinin detaylı iş ve meslek bilgileri Dubai vize başvuru formu ile birlikte verilecek diğer evraklar arasında bulunmaktadır. Kişi mesleki durumunu ispatlayan resmi belgeleri sunmakla yükümlüdür.

Ticari ve çalışma izni vizeleri için istenilen evraklar daha kapsamlıdır ve kişilerin talep ettiği vize türüne göre farklılık göstermektedir. Dubai’de hangi firmalar ile iletişim kurulacağı, nerede çalışılacağı gibi bilgiler hem vize talebinde bulunan kişiden istenmekte, hem de Dubai’de bulunan firmalardan gerekli resmi evrakların düzenlenmesi talep edilmektedir. Tüm bu evrakların haricinde konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek belge talep etme hakkına sahiptir ve vize başvurusunda bulunan kişilerin bu belgeleri eksiksiz olarak zamanında teslim etme yükümlülüğü bulunmaktadır. Zamanında ve eksik olarak teslim edilen belgeler sonucunda vize reddi yapılmaktadır ve kişilerin vize başvurularını yenilemeleri gerekmektedir.

– Diğer Bilgiler:

Form doldurma işlemi vize başvurusunda bulunan kişinin tarih ve imzasını atarak tamamlanmaktadır. Formun en alt kısmında bulunan alanda doldurma işlemi sadece konsolosluk yetkilileri tarafından yapılacaktır ve bu yüzden bu alanın boş bırakılması gerekmektedir.

Vize başvuru formunda Dubai’ye yapılan geçmiş ziyaret bilgileri ve önceki vizelere ilişkin bilgiler alanı bulunmamaktadır. Ancak vize başvurusu sırasında bu bilgilere ilişkin belgeler konsolosluk tarafından istenmektedir. Eğer daha önceden Dubai vizesi reddi alınmışsa bu durum gerekçeleri ile birlikte konsolosluk yetkililerine açıklanmalıdır. Önceki ziyaretlerde adli bir olaya karışılmış, Dubai vizesi alınmış ancak ziyaret gerçekleştirilmemiş, Dubai ziyareti sırasında bir sağlık sorunu yaşanmışsa bu bilgiler de konsolosluğa sunulması gereken bilgiler arasında bulunmaktadır. Dubai vize başvuru formu üzerinde yer alan bilgilerde konsolosluk tarafından herhangi çelişkili bir durum görüldüğü takdirde vize başvuruları kabul edilmemektedir.

– Vize Ücretleri:

Dubai’ye seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar vize ücretleri Dolar üzerinden, konsolosluğun ilan ettiği banka hesaplarına ödemektedirler. İlgili ücretin ödendiğine dair dekont vize evrakları arasına eklenerek konsolosluğa teslim edilmelidir. Dubai Vize ücretleri konsolosluğun resmi web sitesi üzerinde bulunmaktadır ve talep edilen vize türüne göre ücretler değişiklik göstermektedir. Dubai’ye seyahat gerçekleştirecek olan kişiler vize türleri ve ücretleri hakkında detaylı bilgilere konsolosluktan ve aracı kurumlardan ulaşabilirler. Vize başvuruları kabul edilmeyen kişiler yeniden başvuruda bulunacakları zaman tekrar vize ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

– Vize Reddi:

Dubai büyükelçiliği ve başkonsolosluğu, vize başvurusunda bulunan kişilerin işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmekte ve pasaportları en geç 7 iş günü içerisinde teslim etmektedir. Vize onay süresinde konsolosluk yetkilileri tarafından çelişkili durumların tespitinde, evrak eksikliğinde, kimlik ve pasaportların sahte olduğunun tespit edilmesinde, Dubai’den sınır dışı edilme kararının bulunmasında, Afganistan’a önceden vize başvurusunda bulunulmuş ise ve önceki Dubai ziyaretleri sırasında adli bir olaya karışılmış ise vize başvurusunda bulunan kişilerin talepleri kabul edilmemekte ve Dubai vizesi verilmemektedir.

Vize başvuru formu konsolosluğa sunulduğunda vize bitiminde ülkeden ayrılacağınızı da beyan etmiş olursunuz. Önceki Dubai ziyaretlerinde vize süresini aşan ülke çıkışları yaşanmışsa, bu kişilerin yeni vize başvuruları konsolosluk tarafından kabul edilmediği unutulmamalıdır. Mevcut ve gelecekteki ziyaretlerde vize süreleri dahilinde ziyaretlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.