dubai online vize

Dubai Online Vize

Dubai’ye seyahat etmeyi planlayan Umuma Mahsus yani Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai vizesi almak zorundadırlar. Dubai’ye yapılacak olan seyahatin amacına göre Dubai vize türü değişmektedir. Dubai Online Vize işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri aracılığı ile yapılmaktadır ve vize sonucu için karar verme yetkisi Birleşik Arap Emirlikleri’ne aittir. İşlemlerin uzamaması için gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekir.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi olan vatandaşlar, 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile yaptıkları Dubai seyahatlerinde Dubai vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Dubai seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hangi amaçla seyahat ediyorlar ise o kategorideki vize türüne uygun başvuru işlemlerini yapmalıdır.

blank

Dubai Online Vize İşlemleri

Dubai vizesi olarak bilinen Abu Dabi Vizesi ya da Birleşik Arap Emirlikleri vizesi almak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Dubai’yi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının ziyaretlerinin nedenine uygun olan vize işlemlerini yapmaları gereklidir. Çünkü vize işlemlerinin daha hızlı ilerlemesi için vize türünün doğru belirlenmesi gerekir. Dubai vize türleri şunlardır:

Dubai Kısa Süreli Turistik Vize

Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yaptıktan sonra en çok 30 güne kadar konaklama hakkı tanınan vize türüne denir. Bu vize türü tek ve çift girişli olarak 2 gruba ayrılıyor. Kısa süreli Dubai online turistik vize süresi bittiğinde uzatılmasını mümkün değildir.

Dubai Transit Vize

Dubai üzerinden farklı ülkelere seyahat edecek ve bu nedenle Birleşik Arap Emirlikleri’nde kısa süre konaklama ihtiyacı olan kişilerin Dubai transit vizesi almaları gerekmektedir. Dubai transit vize ile Dubai’ye ilk giriş anından itibaren yalnızca 96 saat süre ile konaklama hakkı verilmektedir. Bu vize türünün de uzatılma ihtimali yoktur.

Dubai Uzun Süreli Turistik Vize

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ilk kez giriş yapıldıktan sonra 90 gün süre ile konaklama hakkı verilen vize türüdür. Tek ve çift girişli olarak düzenlenen bu vize türünün de uzatılması mümkün değildir.

Dubai vizesi için başvurular birden farklı yöntem ile yapılabilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu ya da Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile Dubai vize başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca Dubai’ye seyahat edilecek olan havayolu şirketi aracılığı ile Dubai Online Vize başvurusu yapılabilir. Dubai Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile de Dubai vize başvurusu yapılabilmektedir.

Pasaporta basılmayan Dubai Online Vize işlemleri ile gerekli başvurunun bireysel olarak yapılma zorunluluğu yoktur. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumlar, Dubai vizesi için yardımcı olmaktadır. Vize merkezleri yalnızca vize işlemlerini yürütmek ile görevlidir. Vizenin onaylanması üzerinde herhangi bir etkileri yoktur. Vize onay yetkisi yalnızca Birleşik Arap Emirlikleri’ne aittir.

Online Dubai Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai vize türlerini turistik, transit, ticari ve ziyaret vizesi gibi kategorilere ayırmıştır. Dubai Online Vize başvuruları ile Dubai Göçmenlik İdaresi ilgilenmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin istemiş olduğu evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

90 günden daha az süreli seyahatler için renkli olarak taranmış nüfus cüzdanı ve seyahatin bitim tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliği olan pasaport gerekmektedir. 90 günden daha fazla süreli seyahatlerde başvuru sahibine ait olan kayıtlı bir fatura, Dubai seyahatinin bitim tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı istenmektedir. Eksiksiz olarak hazırlanan evraklar Dubai Online Vize başvurusu için sisteme taranır ve yüklenir. Evraklar yüklendikten sonra Dubai vizesi için başvuru süreci başlar. Başvuru sonucu başvuru sahibinin e-mail adresine online olarak gönderilmektedir.

blank

Dubai Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online Dubai vizesi için öncelikle gerekli olan evrakların hazırlanması gerekmektedir. Özellikle pasaportun Birleşik Arap Emirlikleri prosedürlerine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Başvuru sahibinin Birleşik Arap Emirlikleri seyahati bitimi itibari ile pasaportlarının en az 6 ay geçerli olması gerekir.

Başvuru sahiplerinden bazıları 6 aylık pasaport almaktadır. Ancak pasaportun alındığı gün itibari ile 6 aylık geçerlilik şartı taşınmadığı için Birleşik Arap Emirlikleri vizesi reddedilmektedir. Bu nedenle vize başvurusunun onaylanması için en az 8 ay geçerliliği olan pasaport alınmaya dikkat edilmelidir.

Gerekli olan evraklar Online Dubai başvuru ekranında taratılarak sisteme yüklenir. Daha sonra online Dubai vizesi başvuru ekranına geçilerek alınmak istenen vize türü seçilir. Başvuru formunda istenilen bütün bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Okunur şekilde doldurulan form sisteme yüklenir. Gerekli vize ücreti online olarak banka hesabına yatırılır. Bu esnada kredi kartı kullanılarak tek çekim ya da taksitli ödeme yapılabilir.

Dubai Göçmenlik İdaresi tarafından incelenen Dubai online vizesi 48 – 72 saat arasında sonuçlanır ve başvuru sahibinin e-mail adresine gönderilir ve gerekli bilgiler verilir. Online Dubai vize işlemleri son derece kolay bir şekilde ilerletilmektedir.

Online Dubai Vize Başvuru İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai vizesi almak için Birleşik Arap Emirlikleri ya da Dubai Göçmenlik Ofisine başvuruda bulunmalıdır. Başvuru için gerekli olan belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ilk kuraldır.

Dubai vizesi için kullanılacak olan pasaportun Birleşik Arap Emirlikleri’nin prosedürlerine uyması gereklidir. Birleşik Arap Emirlikleri seyahati bitimi itibari ile en az 6 aylık geçerliliği olmayan pasaportlar için Dubai vizeleri reddedilmektedir. Ayrıca pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekir. Bununla beraber sayfaları yırtılmış ve deforme olmuş pasaportlar da kabul edilmemektedir.

Dubai vizesini almak için uzun süre beklemenize gerek yok. Bu nedenle Birleşik Arap Emirlikleri seyahatinden en az 10 gün önce Online Dubai Vize başvurusunda bulunulması yeterlidir. Dubai vizesi için yapılacak olan başvuruların vize türüne uygun olarak yapılması gerekir. Yani seyahatin nedeni ne ise ona göre vize türü belirlenir ve işlemler yürütülür.

Dubai vizesi için yapılan başvurular Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai Konsolosluğu ya da Dubai Büyükelçiliği tarafından onaylanmaz. Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Göçmenlik Ofisi tarafından incelenen belgeler sonrasında vize onayı verilmektedir.

Dubai vizesi onaylandıktan sonra Dubai Göçmenlik Ofisinin antetli kağıdına basılan vize bilgileri, vize başvuru sahibinin e-mail adresine elektronik olarak gönderilir ve gerekli bilgiler verilir. Dubai vizesinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de Online Dubai Vizesi üzerindeki barkoddur. Üzerinde barkod yani seri numarası bulunmayan vizelerin seyahat öncesinde teyit ettirilmesi gerekir.

Online Dubai Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir?

Online Dubai Vize işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri prosedürlerine uygun olarak yapıldığı zaman reddedilme ihtimali yoktur. Ancak belgelerin eksiksiz ve doğu bir şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Daha önceki Birleşik Arap Emirlikleri seyahatlerinde vize ihlalinde bulunan kişilerin yeni Dubai vizeleri onaylanmamaktadır. Dubai vizesi 58 gün geçerlilik süresine sahiptir. 58 gün içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yapılmadığı zaman vize iptal edilir.

58 gün içerisinde giriş yapıldıktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde 29 gün kalma süreniz vardır. 29.gün sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’ni terk etmeniz istenir. Aksi takdirde bir sonraki Dubai vizeleriniz onaylanmama riski ile karşı karşıya kalır.