dubai büyükelçiliği ankara

Dubai Büyükelçiliği Ankara

Birleşik Arap Emirlikleri yani Dubai’yi farklı ülkelerde hem hükümet hem de ilgili kuruluş nezdinde temsil eden kurum Dubai Konsolosluğudur. Türkiye’de de iki ayrı resmi temsilcisi bulunan Dubai Ankara Büyükelçiliği, bu resmi kurumlar ile hem kendi vatandaşlarının hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Konsolosluk işlemlerini takip ederek yardımcı olmaktadır.

İstanbul Dubai Başkonsolosluğu ve Dubai Ankara Büyükelçiliği olarak hizmet veren Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yaşamını sürdüren Arap Emirlikleri vatandaşlarının her türlü hakkını ve menfaatini korumaktadır. Ayrıca bu kişilerin konsolosluk ile ilgili olan bütün işlemlerini yerine getirmektedir.

Türkiye’den Mısır’a seyahat planı yapan umuma mahsus ( Bordo ) pasaport sahibi Türk vatandaşları, Dubai vizesi almak zorundadır. Seyahatlerinin amacına uygun olan vize başvurusunu ise Ankara ve çevresinde ikamet edenler, Dubai Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapmaktadır. Bunun dışında hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmayan Dubai gezilerinde Dubai vizesinden muaf tutulmaktadır.

Dubai Ankara Büyükelçiliği’nin Adresi

Ankara ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti ve üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerini yürüten Dubai Büyükelçiliği, bu bölgede yaşayan Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının da ihtiyaç duyduğu bütün konsolosluk hizmetlerini yerine getirmektedir. Khalifa Shaheen Al Marar Büyükelçiliğinde verilen hizmetler resmi tatiller dışında kesintisiz devam etmektedir.

Adres: Turan Güneş Bulvarı, İlkbahar Mah. Galip Erdem Cad. 613 Sk. No:13 Çankaya / Ankara
Telefon Numarası: 0 312 490 14 14
Faks Numarası: 0 312 491 23 33

Dubai Ankara Büyükelçiliği’nin Çalışma Saatleri

Birleşik Arap Emirliklerinde Cuma ile Cumartesi günleri resmi tatildir. Bu nedenle vize başvurularının bu günler dışında yapılması işlemin hızlı sonuçlanmasını sağlar. Pazartesi – Cuma günleri arasında hizmet veren Dubai Büyükelçiliği çalışma saatleri sabah 09.00 ile akşam 16.00 arasıdır. Hizmetleriniz için bu saatlerin dışında Dubai Ankara Büyükelçiliği’ne gidilmemesi ve Büyükelçiliğin aranmaması önerilir.

Dubai Ankara Büyükelçiliği’nin Görev Bölgesi

Dubai Ankara Büyükelçiliği her şehirden yapılan başvuruları ve işlemleri incelememektedir. Faaliyet gösterdiği bölge sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşların başvuruları değerlendirilmektedir. Dubai Büyükelçiliği’nin yetki alanları içerisinde bulunan şehirler şunlardır:

Ankara – Afyon – Amasya – Aksaray – Antalya – Ardahan – Ağrı – Burdur – Bartın – Bayburt – Çankırı – Çorum – Denizli – Eskişehir – Erzurum – Erzincan – Gümüşhane – Giresun – Iğdır – Isparta – İzmir – Karabük

Yukarıda verilen şehirlerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Birleşik Arap Emirlikleri vize işlemleri için Dubai Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmalıdırlar. Ayrıca Türkiye’nin herhangi bir yerinde ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları da Dubai Büyükelçiliği’ne konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunabilir.

Dubai Büyükelçiliği Ankara Pasaport Yenileme Hizmetleri

Türkiye’de yaşamını sürdüren Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları, bütün konsolosluk işlemlerinde olduğu gibi süresi dolmak üzere olan pasaportlarının yenileme hizmetlerini de Dubai Ankara Büyükelçiliği’nden almaktadır.

Pasaportun yenilenmesi için gerekli başvurunun bazı evraklar ile yapılması istenir. Eski pasaportun aslı ve fotokopisi ile pasaporta uyacak ölçülerde 2 tane beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekir. Kısa sürede gerçekleştirilen işlemler neticesinde yeni pasaport verilmektedir.

Dubai Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk Hizmetleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden üçünü ülke vatandaşlarının vize işlemlerini yürüten Dubai Büyükelçiliği, vize sonuçları konusunda karar verme yetkisi bulunan resmi kurumdur. Vize işlemleri dışında Türkiye’deki Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının bütün konsolosluk hizmetleri de Dubai Ankara Büyükelçiliği’nce yürütülmektedir.

Türkiye’nin herhangi bir yerinde ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının kimlik yenileme, pasaport yenileme, doğum, ölüm, noter, evlilik ve boşanma gibi işlemleri Dubai Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenmektedir. Ayrıca pasaport çıkarma, konsolosluk doğum belgesi, oy kullanma ile ilgili yardım, noter hizmetleri, acil durum yardımı ve vergi formları gibi işlemlerde de Dubai Ankara Büyükelçiliği’nin çalışmaları görülmektedir.

Dubai Ankara Büyükelçiliği’nin Resmi Tatil Günleri

Türkiye ve Birleşik Arap Krallıklarının resmi tatil günlerinde Dubai Büyükelçiliği Ankara de hizmet vermemektedir. Bu nedenle vize ve konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak olan kişilerin resmi tatil günlerini takip etmesi önemlidir. Bu günlerde işlem yapılamadığı için seyahatleriniz ve acil işleriniz aksayabilir. Resmi tatil günleri dışında başvuruların yapılmasına dikkat edilmelidir. Dubai Büyükelçiliği Ankara resmi tatil günleri şu şekildedir:

1 Ocak Yılbaşı
Hicri Yılbaşı
23 Nisan
19 Mayıs
29 Ekim
Ramazan ve Kurban Bayramları
6 Ağustos Tahta Çıkma Günü
Mevlit Kandili
Miraç Kandili
2 Aralık Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ulusal Bayramı

Dubai Ankara Büyükelçiliği Dubai Vizesi İşlemleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ne çeşitli nedenler ile seyahat etmesi gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahibi olanların Dubai vizesi için başvuru yapmaları gerekir. Vize başvuruları, Dubai Büyükelçiliği Ankara tarafından yürütülmektedir. Dubai’ye yapılacak olan seyahatin amacına göre vize türü değişeceği için hazırlanması gereken evraklar da değişmektedir. Dubai vizesi ziyaret, ticari, transit ve turist vizeleri olmak üzere farklı gruplara ayrılmaktadır.

Dubai üzerinden farklı bir ülkeye seyahat edecek olan kişilerin Dubai transit vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Dubai transit vizesi 96 saatlik süre ile verilmektedir. Bu süre sonunda Dubai Havaalanının terk edilmesi gerektiği için diğer ülkeye uçuş saatlerinin birbirine yakın olması gerekmektedir. Dubai transit vizesi uzatılamaz.

Dubai turistik vizesi ise tek ve çok girişli olmak üzere iki farklı şekildedir. Kısa süreli turistik vize alan kişilere 30 gün konaklama süresi verilir. Bu süre uzatılamadığı için 29.gün sonrasında Dubai’nin terk edilmesi istenir. Uzun süreli turist vizesi ise 90 gün olarak verilir.

Bütün Dubai vizelerini değerlendirme mercii Dubai Büyükelçiliği Ankara göçmen bürosudur. Vize merkezlerinin vize sonuçları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Dubai vizesi, online vize türlerinden biridir. Dubai seyahati bitiminden sonra en az 6 ay geçerli olan pasaport, nüfus cüzdan fotokopisi ve online Dubai vize başvuru formu ile beraber gerekli başvuru Dubai Büyükelçiliği’nin web sitesi üzerinden yapılabilir. Vize ücreti de yine aynı anda ödenebilmektedir.

Dubai Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Dubai vizesi farklı kategorilere ayrılmaktadır. Her bir kategorinin vize süresi ve türü farklıdır. Bu nedenle vize ücretleri de bu durumlara göre değişmektedir.

Dubai Ankara Büyükelçiliği Dubai Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Online Dubai vizesi başvuruları, ortalama olarak 2 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak Dubai Büyükelçiliği Ankara vize birimlerine yapılan Dubai vizesi başvurusu esnasında verilen belgelerin ve bilgilerin eksik ya da yanlış olması durumunda bu süre uzar.

Dubai Büyükelçiliği Ankara yeni evrak talebinde bulunabilir ve başvuru sahibi ile mülakat yapmak isteyebilir. Bu durumda süre uzayacağı için seyahatinizde aksamalar da olabilir. Bu nedenle Dubai seyahatlerinizden en az 10 gün önce Dubai vize başvurularını yapmanız önerilir.

Dubai Vize Reddedilme Nedenleri

Dubai vizesi için hazırlanan belgelerde eksiklik ya da yanlış bilgi aktarımı yok ise Dubai vizeleri 2 gün içerisinde onaylanır. Ancak bazı durumlarda Dubai Büyükelçiliği Ankara tarafından Dubai vize başvuruları reddedilir. Bu durumlar şunlardır:

-Dubai seyahatinin temel amacının tam olarak aktarılamaması
-Evrakların sahte olması
-Evraklarda bili eksikliği olması
-Pasaportun geçerli olmaması

Dubai Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Çalışma Saatleri 

Pazartesi-Cuma 09.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres : Turan Güneş Blv. 15.Cadde 290 sokak No:3 Sancak mah. Çankaya / Ankara
Tel : 0(312) 490 14 14 0(312) 490 14 68
Fax : 0(312) 491 23 23
Email : uaeemb@superonline.com