Thy Dubai Vizesi

Her ülkenin kendine özgü vize prosedürleri olduğu gibi Dubai de Türk vatandaşlardan bazı prosedürlerin yerine getirilmesini istemektedir. Dünya turizminin yıldızlarından olan Dubai, her sene binlerce Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşını ağırlamaktadır. Geniş alışveriş olanakları, yılın her dönemi sıcak havası ve uluslararası ticaret merkezi olan Dubai, cazibenin merkezidir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri, 90 günü aşmayan seyahatler için herhangi bir vize gerekmemektedir.

Umuma mahsus bordo renkli pasaporta sahip olanlar, Dubai’ye gerçekleştirecekleri turistik veya ticari gezilerde vize almalıdır. Dubai vizesi elektronik bir vize olmasından dolayı İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliği, şahsi vize başvuruları geçerli sayılmamaktadır. Vize başvuru işlemleri için THY gibi yetkili seyahat acenteleri gerekmektedir.

THY Dubai Vize Başvurusu

THY aracılığı ile gerçekleşen Dubai vize başvuruları dikkatli bir şekilde incelenmekte olup yeterli şartları taşıyanlara vize verilmektedir. Schengen vizesi gibi parmak izi uygulanmamakla birlikte mevcut mali durumu gösteren belge talep edilmemektedir. Dubai vizesi başvurusu yapmayı düşünen birinin pasaport fotokopisine ve biyometrik fotoğrafa ihtiyacı vardır. Dubai vize başvuru formu da eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Dubai eşsiz bir lokasyona sahiptir ve vizenin rahatlıkla alınabilmesinden dolayı herkesin Dubai’ye gitmesi önerilmektedir. Dubai vize başvuru formunun onaylanması, 3 iş günü 72 saat sürebilmektedir. Kimi zaman vize başvurularında yoğunluk yaşanmasından ötürü süreç uzayabilmektedir. Her ihtimal göz önüne alınmalı ve Dubai’ye gitmek istenen tarihten 10 gün önce vize başvurusu yapılmalıdır. Fuar ve tatil dönemlerinde, Dubai vize işlemlerinde bir yoğunluk söz konusudur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvuruları çoğunlukla onaylanırken, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerin vatandaşlarının başvuruları kabul edilmemektedir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için Dubai vizesinin çıkacağı kesinleşmeden uçak bileti satın alınmamalıdır. Dubai vizesi elektronik bir vize olduğundan, pasaporta basılmamaktadır. En fazla 30 gün tek ve çok girişli olan vize tercih edilmektedir. Dubai vize başvuru formunda verilen bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.

THY Dubai Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dubai vize başvurusu doğru bilgiler ile eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra pasaportun fotoğraflı olan sayfası okunaklı olacak kadar net bir şekilde taratılmalıdır. Başvuru formunun hatasız veya eksiksiz bir şekilde olması durumunda, Dubai vize işlemleri hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Vizenin süresine göre Dubai vize ücretlerinde değişiklik yaşanmaktadır. 30 gün çok girişli, 30 gün tek girişli ve 90 gün tek girişli vizelerinin her birinin farklı bir ücreti vardır. Dubai vize başvurularında yaşa göre indirim yapılması söz konusu değildir.

Dubai vize başvurusu olumsuz bir şekilde sonuçlanırsa, ödenen vize ücretinin iadesi yapılmamaktadır. Tekrar vize başvurusu yapılabilmekte olup yine ücret ödenmesi gerekir. Dubai vize başvurusu yapacak olanlar, pasaportlarının 10 yıldan eski olmamamış olmasına ve bitiş tarihine en az 6 ay kalmış olması zorunludur. Dubai vizesi yapacak olanların geçerli BAE vizesi olması gerekir, BAE vizesi olmaması durumunda otomatik olarak reddedilmektedir. 18 yaşını doldurmamış olan kişilerin Dubai vizesi alabilmesi için ebeveynin noter tasdikli muvafakatnamesi gerekmektedir.

Dubai vize başvurusu için renkli taranmış pasaport, biyometrik fotoğraf ve banka ödeme dekontu olmalıdır. Yırtılmış, eski ve deforme olmuş pasaportlar sorun çıkaracağından pasaportun herhangi bir zarar görmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Her yıl binlerce Türk vatandaşı, Dubai vizesini başarılı bir şekilde alabilmektedir. Dubai vize işlemlerinin olumsuz sonuçlanma nedenleri arasında trafik cezalarının ödenmemiş olması, herhangi bir suça karışılmış olması ve vize aşımı yapılmış olması vardır.

Thy Dubai Vizesi Gerekli Evraklar

Dubai vizesi, Birleşik Arap Emirliklerine ait olan yedi emirliği de kapsamaktadır. Tam yetkili bir seyahat acentesi ile Dubai vize başvurusu gerçekleşebilmektedir. Dubai vize başvurusu için güvenlik soruşturması yapılmakta olup güvenlik soruşturmasından geçenler Dubai vizesi almaktadır. Maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü ve banka hesabı bilgisi istenmemekte, pasaport ve biyometrik fotoğraf yeterli olmaktadır. Trafik cezası ve vize aşımı gibi durumlarda bulunmayanlar, vize alma konusunda sıkıntı çekmemektedir.

Dubai vizesi olumlu sonuçlandıktan sonra Dubai’ye seyahat edecek olan Türk vatandaşları, herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmamak için pasaport geçerlilik sürelerini kontrol etmelidir. THY, Dubai vize başvurusunu yapma yetkisine sahiptir. THY, Dubai vizesi için herhangi bir ek belge talep edebilmektedir. Avrupa Birliği vatandaşları olanlar, vizesiz bir şekilde Dubai’ye seyahat gerçekleştirebilmektedir. Dubai vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin harç ücretini ödemesi zorunludur. Evli kadınlar Dubai vize başvurusu için evlilik cüzdanlarını beyan etmelidir.

Dubai vize başvurusunda kullanılacak olan biyometrik fotoğraf güncel olmalı, mümkünse yeni fotoğraflar vize başvurusu için kullanılmalıdır. Dubai vizesi almak isteyenler, Dubai’nin vize prosedürlerine dikkat etmeli ve eksiksiz olarak belgeleri teslim etmelidir. Dubai vize başvurusu reddedilmiş olan birinin, aradan zaman geçtikten sonra tekrar başvurmasına herhangi bir yasa engel değildir. Seyahat amacı ne olursa olsun, Dubai vize işlemleri için uygulanan prosedür aynıdır. Uzun süreli turistik vizesinin süresi 90 gün olup uzatılabilmesi mümkün değildir.