dubai e vize

Dubai E Vize

Farklı amaçlar doğrultusunda Dubai’ye seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-vize başvurusunda bulunmalıdır. 60 gün içerisinde 30 günlük süreyle hizmet pasaportu, hususi pasaport veya T.C. Diplomatik pasaportu bulunan kişiler, vize başvurusunda bulunmadan seyahat gerçekleştirebilir. Gerekli işlemlerin ardından alınacak Dubai vizesi sayesinde, farklı amaçlarla 30 gün süre aşılmadan Bordo (Umumi) pasaport ile seyahat edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, e Vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Dubai’de bulunma süresi amaca uygun olarak değişkenlik gösterebilmektedir. 30 günlük çok ve tek girişlik vize alınabilirken, aynı zamanda 60 günlük çok ve tek girişlik vize başvurusunda bulunma hakkı kullanılabilmektedir. Türkiye Dubai Konsolosluğu bünyesinde görevli vize başvuru merkezleri ile akredite acenteler üzerinden işlemler yapılabilir.

Gerekli evraklar ve vize başvuru formu eksiksiz şekilde doldurularak başvuru tarihinden 1 hafta önce ulaştırılması gerekir. Yapılan inceleme doğrultusunda herhangi bir eksik veya yanlış işlem yoksa, Türkiye Dubai Konsolosluğu ve Büyükelçiliği nezdinde ilgili kişiye sonuç ulaştırılır.

Dubai E Vize İşlemleri

Dubai vize işlemleri Türkiye Dubai Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen kurumlardan yapılabilmektedir. Burada bulunan e vize başvuru formu alınarak yasal dil üzerinden büyük harfle doldurulması gerekir. Kimlik ya da pasaport bilgileri üzerinden herhangi bir yanlış ve eksik bilgi olmadan tam şekilde doldurulmalıdır. Daha sonra ıslak imza ile beraber diğer gerekli evrakların içerisine yerleştirilmelidir. Eğer seyahat birden fazla kişi ile yapılacaksa, her birey için başvuru tarihi ve vize işlemleri ayrı ayrı ele alınmalıdır.

Dubai seyahatinde yaklaşık olarak 4 veya 5 hafta öncesi randevu tarihi alınması önemlidir. Süre içerisinde gerekli vize başvuru formu ve evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Böylece randevu tarihinde dosyalar konsolosluğa ulaştığında, herhangi bir evrak veya prosedür eksikliği varsa ilgili kişiye tamamlaması için bilgi ulaşır. Bu da işlemlerin yapılabilmesi için gerekli zamanı kişiye sunar. Turistik, ticari, aile ziyareti, Dubai Cruise vizesi ve daha pek çok farklı amaç altında Dubai vize başvurusunda bulunulabilir.

Dubai E Vize Başvurusu

Dubai vize başvurusu online olarak gerçekleştirilmektedir. Gerekli evraklar ve vize başvuru formu eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra, akredite acenteler veya vize başvuru merkezleri üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Randevu tarihi gerekli başvuru merkezlerine gitmeden önce alınmalıdır. Randevu tarihinden önce veya sonra yapılan başvurular geçersizdir. Dubai vize başvurusunda bulunan bireylerin istekleri onaylanabilir ya da Türkiye Dubai Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından reddedilebilir. Başvuru işlemleri yapılırken bu bilgi kabul edilmiş sayılır. Ayrıca Dubai sınır merkezinde çalışan görevli kişiler de vize başvurusu onaylansa bile, gerekçeli bir sebepten dolayı bireyi sınır dışı etme hakkına sahiptir.

Dubai vize başvuru işlemleri hem birebir olarak hem de E-Posta yoluyla ilgili mercilere ulaştırılabilir. Ulaşan belgeler için gerekli biyometrik veri girişleri sağlanır. Daha sonra Türkiye Dubai başkonsolosluğuna ulaşan belgeler detaylı şekilde incelenir. Çıkan sonuçların bireye ulaştırma konusunda tek yetkili mercii başkonsolosluk ve büyükelçiliklerdir.

Dubai E Vize İçin Gerekli Evraklar

Dubai’ye yapılacak farklı amaçlar doğrusundaki seyahat için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları eksiksiz olmalıdır.

  • En az 6 ay geçerliliği bulunan, en az 2 adet boş sayfası ile bordo (Umumi) pasaport,
  • 2 adet beyaz fon üzerinden çekilmiş vesikalık fotoğraf,
  • Amaca uygun vize başvuru formu,
  • 18 yaşından küçükler için ebeveynlerden imzalı muvafakatname,
  • Uçak ve Otel rezervasyonları,

Ortak olarak bütün farklı Dubai vize başvurusu konusunda bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Herhangi bir yanlış bilgi ya da eksik yazım noktasında vize başvurusu iptal edilir. Mutlaka hatasız şekilde doldurmuş vize başvuru formu ile gerekli tüm evraklar dosya halinde ilgili mercilere ulaştırılmalıdır. Birden fazla kişinin yapacağı seyahatler için her birey adına ayrı ayrı vize başvuru işlemlerinin alınması gerektiği unutulmamalıdır. İş amaçlı yapılacak seyahatler için Dubai’de bulunan şirket üzerinden davet mektubu alınmalıdır.

Dubai E Vize Ücretleri

Dubai vizesi süresine ve giriş sayısına bağlı olarak vize ücretleri değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Ekspres fiyat farkı da söz konusudur. Dubai’ye gerçekleştirilecek ziyaretin amacı da fiyatlarda farklılık yaratmaktadır. Ticari, turistik, fuar ya da aile ve arkadaş ziyaretine bağlı olarak değişik fiyatlar üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Vize ücretleri peşin ya da kredi kartı ve EFT yoluyla yapılabilmektedir. Yoğunluk durumuna bağlı olarak 1 ila 3 iş günü içerisinde vize ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Herhangi bir durum söz konusu olduğunda Dubai göçmenlik bürosu vize başvurusunu iptal edebilir. Bu tür durumlarda vize ücretleri geri ödenmez. Ayrıca vize ücretleri herhangi bir başka kişiye devredilemez ya da satılamaz. Yeni bir Dubai vize başvurusu yapılmak istendiğinde tekrar güncel bilgiler doğrultusunda ücretler ödenmelidir. Yapılan ödemeler konusunda bebek, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin her bireyden aynı ücret talep edilir.