Dubai Vize Başvurusu 2020

Dubai Emirliği, Schengen bölgesi dışında kalan ülkelerden vize talep ediyor. Türkiye’den bu ülkeye hangi amaçla gidecek olursanız olun vize almak zorundasınız.

Normal (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları turistik, ticari veya transit amaçlı Dubai seyahatleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Yeşil (hususi), gri (hizmet) veya siyah (diplomatik) pasaporta sahip olanlar vize başvurusundan muaf tutuluyorlar. Fakat 180 günlük süreçte konaklama süreniz 90 günü aşmaması gerekiyor. Bu süreyi aşacağınız durumlarda vize başvurusunda bulunmalısınız.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden alacağınız Dubai vizesi genel vize kapsamındadır. Alacağınız bu vize ile Dubai haricinde; Acman, Abu Dabi, Sharjah, Füceyre, Ummül Kayveyn ve Resü’l Hayme Emirliklerine de giriş yapabilirsiniz.

DUBAİ VİZE BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Bütün vize başvurularınızı firmamız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. sisteme girerek öncelikli olarak vize başvuru formunu dolduruyorsunuz. Sizden istenen belgeleri taratıp, sisteme yükleyerek onaylıyorsunuz.

Vize başvurularınızı Dubai Konsolosluğu’na bağlı Göçmen Ofisi resmi internet sitesi üzerinden yapıyorsunuz. Göçmen Ofisi, vize başvuruları için Türkiye’de yetkilendirdiği vize merkezleri bulunuyor. Bu vize merkezleri üzerinden de başvurularınızı yapabilirsiniz. Vize tercihinizi belirtip, istenen belgeleri sunduktan sonra bütün işlemleri vize merkezi takip ediyor.

DUBAİ VİZE BAŞVURU SÜRECİ

Dubai vizesi e-vize kapsamında olduğu için,pasaportlar üzerinde herhangi bir işlem uygulanmıyor. Vize onayları online sistemde yapıldığı için vize onayınız elektronik adresinize geliyor. Belgenizin çıktısını alarak, bütün seyahatiniz boyunca yanınızda bulunduruyorsunuz.

Vize başvurularınızı Göçmen Ofisi resmi internet sayfasına yapıyorsunuz. Fakat bu sayfa 7/24 açık değil. Dubai resmi dairelerin çalışma sistemi burada da geçerlidir. Yani online başvuru sistemi 09.00 ile 16.00 arasında çalışıyor. Resmi kurumlar Cuma ve Cumartesi günleri kapalı olduğu için online sistem çalışma saatleri ve tatil günlerinde başvuru kabul etmiyor. Başvurularınız bir sonraki çalışma saatine ve gününe kabul ediliyor.

Dubai, turistik bir bölge olduğu için genellikle vize talepleri onaylanıyor. Geçmiş yıllarda Birleşik Arap Emirlikleriyle sorun yaşamamış ve suça karışmamış olan kişilerin Dubai vize başvuruları olumlu yanıtlanıyor.

Otomasyon sistem olduğu için vize talepleriniz 24-48 saat arasında yanıtlanıyor. Olumlu, olumsuz veya düzeltme/ekleme yanıtları e-mail olarak size gönderiliyor. Talebiniz olumlu karşılandığında vize olarak geçerli bir belge size gönderiliyor. Bu belgenin çıktısını alarak, gümrük kapılarında gösteriyorsunuz.

Talebiniz olumsuz karşılandığında, geçerli bir sebebi size bildiriliyor. Olumsuz durumu düzeltip daha sonra başvurabilirsiniz. Düzeltme veya belge ekleme yazılarında eksik veya yanlış bilgileri düzeltip, belge ekleyip, yeniden başvurabiliyorsunuz.

Dubai vize başvuru onay süreci ortalama 48 saat (2 gün) sürdüğü için vize başvurularınızı bu zaman dilimini dikkate alarak yapmalısınız. Bu nedenle en erken 3 gün önceden vize başvurunuzu yaparsanız, seyahatiniz olumsuz şekilde etkilenmez.

DUBAİ VİZE GEREKLİ EVRAKLAR 2020

Dubai’ye hangi amaçla seyahat edecek olursanız olun vize için gerekli ortak belgeler bulunuyor. Seyahatiniz transit amaçlı olsa bile vize başvuru formunu doldurmak ve vize ücreti yatırmak zorundasınız. Yurt dışı seyahatlerinizde geçerli bir pasaportunuz bulunmuyorsa vize başvurusunda bulunamıyorsunuz. Dubai vizesi için gerekli ortak belgeler;

Vize başvuru formu; Bütün vize başvuruları için Göçmen Bürosu resmi internet sayfasından vize başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız, formu tam ve doğru şekilde doldurmalısınız. Verdiğiniz bilgilerin, kimlik ve pasaportunuzla aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

Pasaport; Pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Kullanım süresi de en az 6 ay olmalıdır. Üzerindeki fotoğrafın da güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Sayfalarının yıpranmamış olması önemlidir. Pasaportunuzun fotoğraflı olan sayfasını renkli olarak taratıp, sisteme yüklüyorsunuz.

Kimlik; Çipli TC kimlik kartınızın renkli olarak arkalı önlü fotokopisini sisteme yüklüyorsunuz. Yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken husus, pasaport ve başvuru formundaki bilgilerle aynı olmalıdır. Evlenme veya boşanma gibi durumlarda soy isim değişikliklerinde veya isim değişikliklerinde en kısa sürede kimliğinizi yenilemelisiniz.

Fotoğraf; Biyometrik olarak son üç içinde çekilmiş 2 adet fotoğraf gerekiyor. (Transit vize başvurularında bir adet yeterlidir.) Fotoğrafın arka fonunun beyaz ölçülerinin de 4,3 x 5,5 ebadında olması gerekiyor.

Dekont; Dubai Emirliği, bütün vize başvurularında başvuru harcı alıyor. Sistem üzerinden harcınızı belirtilen hesap numarasına yatırıyorsunuz. Harçlar Amerikan doları üzerinden olsa da, Türk lirasına çevirip, yatırabilirsiniz. Harcı yatırdığınızda size verilen dekontu da sisteme yüklüyorsunuz.

Bütün vize başvurularında ortak istenen belgelerle birlikte;
-işverenler için; şirket yazısı, isme kayıtlı fatura
-çalışanlar için; şirket yazısı, isme kayıtlı fatura, SGK bordrosu
-çalışmayanlar için; ikametgah kağıdı, isme kayıtlı fatura isteniyor.

DUBAİ VİZE ÜCRETLERİ 2020
Dubai Emirliği, talep edilen vize türlerine göre farklı vize ücretleri uyguluyor. 2020 yılı itibariyle; 30 günlük tek girişli vize ücreti 124, çok girişli 393 USD’dir. 90 günlük tek girişli vize ücreti 467, çok girişli 716 USD’dir. 48 saatlik transit vize harcı 30, 96 saatlik transit vize harcı da 59 USD’dir.

Vize harçları hiçbir şekilde iade edilmez. Bu nedenle verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan ve tam olmasından emin olunuz.